Skromnie w dużych i kluczowych
Tylko 7 z blisko 500 największych krajowych projektów ma być realizowanych w naszym regionie.
W ostatnich dniach lutego Rada Ministrów zaakceptowała listę blisko 500 "kluczowych i dużych" inwestycji, które w najbliższych latach mają być dofinansowane z funduszy europejskich. Choć lista jest bardzo długa, to jednak inwestycji, które realizowane mają być w naszym regionie (czyli w granicach dawnego województwa jeleniogórskiego), trzeba się naszukać. Uznanie zdobyło tylko 7 takich wielkich przedsięwzięć, z czego 2 znalazły się na liście rezerwowej.
Trochę lepiej wygląda to w odniesieniu do Dolnego Sląska, gdzie trafić ma ponad 5 miliardów euro z 67 miliardów przewidzianych dla całego kraju. Na liście znalazły się projekty, które rząd uznał za kluczowe dla rozwoju kraju. Chodzi przede wszystkim o ochronę środowiska, przeciwpowodziową, rozwój nauki, a także wielkie przedsięwzięcia transportowe.
Z czego możemy się cieszyć? Uznanie rządowe zdobył projekt Karkonoskiego Systemu Kanalizacji Sanitarnej: na II etap tego przedsięwzięcia przewidziane jest 38,5 mln euro, które trafi do podkarkonoskich gmin w latach 2010-12. W tym samym priorytecie "gospodarka wodno-ściekowa" jest jeszcze projekt wodociągowo-kanalizacyjny w Nowogrodźcu za 29,2 mln euro (lata 2008-10). Jest jeszcze projekt rozwiązania problemów gospodarki wodno-ściekowej Kamiennej Góry za 13 mln euro (lata 2008-13). Na 12. pozycji listy rezerwowej znalazło się uporządkowanie zlewni Kaczawy.
Dzięki rządowej liście doczekaliśmy się konkretu w sprawie drogi Świnoujście - Lubawka. Dobra wiadomość to ta, że będzie robiona; trochę gorsza - odcinek Legnica - Lubawka realizowany ma być jako ostatni w latach 2013-15. Spodziewane nakłady to 298 mln euro. Z kolei blisko 100 mln euro trafi na modernizacje szlaku kolejowego Legnica - Węgliniec - Bielawa Horka. Już w tym roku rozpocznie się m.in. budowa kolejowego mostu granicznego nad Nysą, a w latach 2012-14 na odcinku Legnica - Węgliniec - Bielawa pojawi się pilotażowy system sygnalizacji kolejowej ERTMS, znacząco wpływającej na szybkość jeżdżących pociągów.
Zestaw "naszych" projektów na indykatywnej liście rządowej zamyka gazociąg wysokociśnieniowy Jeleniów - Jelenia Góra - Ścięgny, który ma być wybudowany za 23 mln euro w latach 2009-13.
Pozostaje mieć nadzieję, że choć trochę pieniędzy z przedsięwzięć drogowych, które mają być realizowane w ramach osi priorytetowej "Bezpieczeństwo transportu i sieci transportowe", trafi także na nasze drogi. W założeniach 285 mln euro wydane ma być na wzmocnienia nawierzchni, a 428 mln euro na odcinki dróg w miastach na prawach powiatu (oby w Jeleniej Górze).
Lista nie jest ostateczna, bo teraz przez miesiąc będzie poddawana konsultacjom społecznym. Wszelkie uwagi należy kierować do ministerstwa rozwoju regionalnego.
Nowiny Jeleniogórskie