Wspólne działania policjantów oraz strażników leśnych

Policjant Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wspólnie ze strażnikami z KPN, Strażą Leśną Nadleśnictwa Kowary i Kamienna Góra 8 marca br. w obszarze Przełęczy Okraj prowadzili działania przeciwko osobom jeżdżącym skuterami śnieżnymi, crossami i quadami po terenach objętych ochroną.

Jeleniogórscy policjanci wspólnie z strażnikami prowadzą od wielu lat działania prewencyjne skierowane przeciwko osobom poruszającym się pojazdami silnikowymi po terenach chronionych, górskich szlakach, którzy dokonują istotnej szkody przyrodniczej.
Z uwagi na nieuprawniony wjazd pojazdami silnikowym na tereny chronione oraz niszczenie zasobów przyrodniczych grozi mandat karny w wysokości od 500 zł do 1000 zł. W uzasadnionych przypadkach policjanci odstępują od nakładania mandatów, a kierują sprawę do sądu.
8 marca br. mundurowi prowadząc działania w rejonie Przełęczy Okraj zauważyli 2 mężczyzn, którzy poruszali się w obszarze lasów i obszarze chronionym Natura 2000 skuterami śnieżnymi. Podjęli próbę ich zatrzymania, jednak kierowcy zlekceważyli sygnały i zaczęli uciekać. Mundurowi ruszyli za nimi. Mężczyźni uciekali po nieośnieżonych drogach leśnych, ścieżkach i łąkach. W trakcie ucieczki skuter, jednego z nich uległ awarii. Mężczyzna próbował uniknąć zatrzymania ukrywając skuter pod gałęziami i sam się za niego chowając. Drugiego z nich funkcjonariusze zatrzymali kilka kilometrów dalej w kompleksie leśnym. Zatrzymani to dwaj mieszkańcy powiatu kamiennogórskiego w wieku 26 i 44 lata.
Materiały w tej sprawie zostaną przekazane do Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze. Mężczyźni odpowiedzą za popełnione czyny przed sądem między innymi za nielegalny wjazd do lasu, niszczenie przyrody i płoszenie zwierząt.

W trakcie podobnych działań 8 lutego br. między Jakuszycami a Szrenicą policjant we wspólnym patrolu ze strażnikami leśnymi zatrzymali mieszkańca Świeradowa, którzy poruszał się skuterem śnieżnym w obszarze ścisłej ochrony ostoi cietrzewia. Mężczyzna ten dobrowolnie poddał się karze, którą uzgodniono na 12 tysięcy złotych. Jest to kara grzywny i nawiązki za poczynione szkody przyrodnicze.

W związku ze wzrostem czynów zabronionych na obszarach objętych ścisłą ochroną zainstalowano tam urządzenia rejestrujące.

Wspólne działania leśników i mundurowych mają nie tylko zapobiec niszczeniu przyrody, ale też sprawić, że spacerowicze będą czuli się bezpieczniej i nie będą narzekali na hałasy.

KMP JG