Zbiory Oksfordu dla jeleniogórzan
Uczelnie z mniejszych miast robią wszystko, żeby maturzyści nie uciekali do dużych ośrodków uniwersyteckich. W Jeleniej Górze budują dla studentów nową bibliotekę, a w Wałbrzychu siłownię i studio telewizyjne.
Nareszcie nie będziemy musieli prosić kolegów z innych miast o pomoc w zdobyciu książek - cieszy się Beata Wójcik, studentka II roku filologii angielskiej Kolegium Karkonoskiego.
Obecny księgozbiór liczy około 60 tys. pozycji. Do nowej biblioteki trafi 200 tys. woluminów.
Budynek stanie na terenie kampusu przy ul. Lwóweckiej. Będzie w nim miejsce na nowoczesną czytelnię z zapleczem komputerowym. Nie zabraknie również tradycyjnych półek z książkami.
W budynku będzie pracownia poligraficzna oraz dział informacji naukowej, zajmujący się zbieraniem danych na wybrane tematy. Nowoczesna będzie też przeszklona forma budynku.
Elektroniczny dostęp do książek pozwoli korzystać z literatury zgromadzonej na wyższych uczelniach w całej Europie. Oznacza to, że już niedługo każdy będzie mógł zapoznać się ze zbiorami zgromadzonymi np. w Oksfordzie. Z bibliotecznej sieci internetowej korzystać mogą nie tylko studenci, ale wszyscy mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic. Dostęp jest za darmo.
- Kolegium wykupiło abonament, uprawniający do korzystania ze zbiorów brytyjskiego uniwersytetu - zapewnia kanclerz kolegium Grażyna Malczuk.
Kolegium Karkonoskie zawarło także porozumienie m.in. z uczelniami wrocławskimi
i Ossolineum. Studenci, nie ruszając się z Jeleniej Góry, za pomocą specjalnego programu dotrą do poszukiwanych książek.
- Legnica ma dużo literatury związanej z administracją, a my medycznej. Dzięki sieci unikniemy dublowania egzemplarzy - tłumaczy kanclerz. Prace nad budową mają zakończyć się w czerwcu. Inwestycja kosztuje ponad 10 mln zł. Połowatej kwoty to pieniądze unijne, ponad 600 tys. wyłożył budżet państwa. Reszta to wkład Kolegium Karkonoskiego.
Słowo Polskie Gazeta Wrocławska