Olimpiada wiedzy o prawach człowieka w DODN
Już 2 marca wojewódzki etap Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w jeleniogórskim DODN.
O indeksy na studia wyższe i inne nagrody będzie rywalizować 16 najlepszych w tej dziedzinie licealistów z Dolnego Śląska. W tym roku zabraknie wśród nich jeleniogórzan.
"Jurorzy będą sprawdzać znajomość tematyki prawnoczłowieczej, w szczególności wynikającej z traktatów międzynarodowych, Konstytucji RP oraz orzecznictwa trybunałów międzynarodowych." - jak pozwiedzał nam Miłosz Kamiński specjalista ds. promocji DODN
Organizatorzy chcą dowieść, że prawa człowieka to nie abstrakcja, ale w założeniu dobre prawo i codzienna praktyka władzy publicznej- ukierunkowane na uszanowanie godności osoby ludzkiej. Główny organizator to Wydział Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a organizator wojewódzki to DODN.
Hasło przewodnie tegorocznej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka: "Współczesne niewolnictwo i poddaństwo" ma uwrażliwić uczestników, że w świetle prawa międzynarodowego niewolnictwo i poddaństwo to nie tylko status prawmy, ale też faktyczne położenie człowieka.
"Refleksje uczestników będą w szczególności dotyczyć patologii współczesnego świata związanych z niewolnictwem, takim jak tzw. handel kobietami, dziećmi czy organami, przymusowe małżeństwa uzgodnione między rodzinami, zagarnianie dzieci do organizacji paramilitarnych, nielimitowana praca dzieci, wyzysk seksualny, nakazy pracy, tzw. obozy pracy dla robotników cudzoziemskich, a nawet... zbyt długie okresy świadczenia pracy w sytuacji wypowiedzenia przez pracownika. Pojęcie niewolnictwa i poddaństwa stale się rozszerza i wyznacza nowe standardy prawne."- dodaje M. Kamiński
Organizatorzy stawiają jak zawsze na maksymalną przejrzystość Olimpiady: Każdy może słuchać odpowiedzi innych uczestników, jurorzy -bez narady- zaraz po odpowiedzi podnoszą kartki z liczbą punktów przyznanych za wypowiedź. Przejrzystość bardzo podoba się uczestnikom.
Karolina Nawojka Chałupińska