Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

W dniach 22 lutego - 1 marca po raz kolejny obchodzony jest w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W ramach akcji w sądach oraz prokuraturach organizowane są dyżury sędziów, aplikantów sądowych, kuratorów i prokuratorów. Zainteresowani mogą uzyskać tam informacje dotyczące przysługujących im uprawnień. Zorganizowano także policyjne dyżury:

- 26.02 2007 i 28.02.2007 w godzinach od 9.00 do 12.00 ul. Armii Krajowej 22 I piętro pokój nr 7 dyżuruje zastępca Naczelnika Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze - st. asp. Jarosław Wojewódzki.
-27.02.2007 w godzinach od 9.00 do 12.00 - w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, ul. Nowowiejska 43 dyżuruje zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze - mł. insp. Ryszard Modrzyk.

Program Pomocy Ofiarom Przestępstw realizowany jest od 2000 roku. Pomagając ofiarom przestępstw, dorosłym i dzieciom, policjanci przygotowują różnego rodzaju programy, poradniki i informatory, uruchamiają policyjne infolinie. Dla interesantów przygotowano specjalne pokoje przesłuchań, tzw. "Niebieskie pokoje", i pomieszczenia do wykonywania okazań procesowych przez lustro. Ogólnie dostępne dla mieszkańców są informacje, jak rozpoznawać i unikać różnego rodzaju zagrożeń, tak aby nic stać się ofiarą przestępstwa. Procedura "Niebieskie karty", to kolejna płaszczyzna pomocy ofiarom przestępstw - osobom pokrzywdzonym przestępstwami w rodzinie. Policjanci podczas interwencji domowej, gdy stwierdzają przemoc w rodzinie, udzielają niezbędnej pomocy i przekazują osobie pokrzywdzonej informację dotyczącą sytuacji prawnej oraz możliwości skorzystania z dalszej pomocy oferowanej przez różne instytucje pozapolicyjne.
Obecnie trwają prace nad Krajowym Programem na Rzecz Ofiar Przestępstw, w ramach którego mają być opracowane rozwiązania systemowe, które pozwolą osobom pokrzywdzonym otrzymywać niezbędną pomoc ze strony różnych instytucji i organizacji na każdym etapie postępowania.

BY