Dyski na Śnieżce do gruntownego remontu
Budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce przejdzie gruntowny remont. Do końca roku mają zakończyć się procedury związane z przygotowaniem modernizacji charakterystycznego budynku na najwyższym szczycie Karkonoszy - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Obserwatorium na Śnieżce (1602 m n.p.m.) to jedna z dwóch takich placówek w Polsce. Druga znajduje się w Tatrach na Kasprowym Wierchu. Charakterystyczny budynek dzisiejszego obserwatorium składający się z trzech połączonych dysków powstał w 1974 r. Pomiary meteorologiczne na najwyższym szczycie Karkonoszy prowadzone są za to nieprzerwanie od niemal 140 lat.
We wrześniu w należącym do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego budynku rozpoczęły się prace przygotowawcze do remontu. Mają one potrwać do końca roku. Później zostanie wyłoniony wykonawca robót - podał IMGW. Według informacji PAP budynek przejdzie gruntowną modernizację. Nie podano jednak kosztów tego przedsięwzięcia.
Przemysław Ligenza - dyrektor IMGW-PIB - podkreślił, że plan związany z remontem jest ambitny, a Instytut chce go szybko zrealizować.
Dużo mówiło się na temat Śnieżki, ale teraz postawiliśmy jasny cel: ma ona być wizytówką Instytutu oraz miejscem, gdzie turyści będą mogli odpocząć, skorzystać z udogodnień oraz poznać historię IMGW-PIB. - P. Ligenza
Z informacji PAP wynika, że wciąż prowadzone są rozmowy na temat zagospodarowania dolnego dysku budynku. W przeszłości była tam restauracja.
10 lat temu, w marcu 2009 r., w budynku obserwatorium na Śnieżce doszło do katastrofy budowlanej. Dysk górny zawalił się i oparł na środkowym. Wówczas remont budynku obserwatorium trwał dwa lata, a konstrukcja górnego dysku została tak wzmocniona, aby wytrzymać kilka razy większe obciążenia.
https://wroclaw.tvp.pl/