Najstarszy park narodowy na Dolnym Śląsku ma już 60 lat

Był tort, były życzenia, ale też dyskusje. 60 lat obchodzi Karkonoski Park Narodowy. Odwiedzany przez 2,5 miliona ludzi rocznie, jest jednym z trzech najpopularniejszych w Polsce, obok Tatrzańskiego i Pienińskiego.

Dziś, dokładnie w rocznice utworzenia, obchody zostały zainaugurowane uroczystym posiedzeniem rady naukowej i specjalną konferencją prasową. Dyrektor KPN, Andrzej Raj mówi, że lokalnie najważniejsze na kolejnych 60 lat dla Parku jest zbudowanie dobrych relacji z mieszkańcami i biznesem, by ochrona Karkonoszy liczyła się nie tylko dla przyrodników. W skali kraju konieczne jest natomiast uporządkowanie prawa.

Najbardziej znane miejsca i atrakcje Karkonoskiego Parku Narodowego to Śnieżne Kotły, Śnieżka, Kocioł Małego i Wielkiego Stawu, Szrenica czy Kaskady Łomniczki. Nie wszystkie miejsca da się teraz odwiedzić. - Do kotłów polodowcowych nie można wchodzić z powodu zagrożenia lawinowego, a Wąwóz Kamieńczyka, w którym zwykle można od dołu podziwiać wodospad, został zamknięty z powodu sopli i nawisów śnieżnych zwisających nad kładkami dla pieszych - mówi dyrektor KPN, Andrzej Raj.

Trwają prace nad usuwaniem zagrożeń, jednak nie ma jeszcze terminu otwarcia Wąwozu. - Dla Karkonoskiego Parku Narodowego największym zagrożeniem na następne 60 lat jest jego popularność - mówi profesor Piotr Migoń, przewodniczący rady naukowej Parku.

Obchody 60-lecia Karkonoskiego Parku Narodowego będą trwały przez cały rok. Zaplanowane są spotkania z mieszkańcami, konferencje naukowe, ale też imprezy i specjalne wydawnictwa.

PRW.PL