Wniosek o skierowanie kasacji do Sądu Najwyższego w sprawie zabójstwa

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku jaki zapadł 19 grudnia 2017 roku przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu w sprawie dotyczącej zabójstwa, do którego doszło 28 stycznia 2016 roku w Jeleniej Górze.

Wojciech P. stanął pod zarzutem zabójstwa, polegającego na tym, że uciekając kierowanym przez siebie samochodem przed pościgiem policyjnym, poruszając się z prędkością nie mniejszą niż 105 km na godzinę, uderzył w przechodzącego prawidłowo po oświetlonym przejściu dla pieszych mężczyznę powodując jego zgon.

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze zarzucała także 18-latkowi popełnienie rozbojów z użyciem niebezpiecznego narzędzia, przestępstw przeciwko wolności seksualnej oraz spowodowanie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

Sąd pierwszej instancji uznał Wojciecha P. za winnego popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów, w tym zabójstwa i wyrokiem z dnia 30 maja 2017 roku skazał go na karę łączną w wymiarze 20 lat pozbawienia wolności.

Na skutek zaskarżenia wyroku przez obrońcę oskarżonego, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, obniżył wymierzone oskarżonemu kary jednostkowe za poszczególne popełnione przez niego przestępstwa i orzekł karę łączną 15 lat pozbawienia wolności.

W tej sytuacji, Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze, skierowała za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze wniosek do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o skierowanie kasacji do Sądu Najwyższego.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny podzielił argumenty Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze i skierował do Sądu Najwyższego nadzwyczajny środek zaskarżenia domagając się uchylenia wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

W kasacji wskazano między innymi, że kara 15 lat pozbawienia wolności orzeczona przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jest rażąco niewspółmiernie łagodna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynów i winy oskarżonego. Prawidłowo ustalając stan faktyczny, Sąd Apelacyjny w sposób niedostateczny uwzględnił liczne okoliczności obciążające oskarżonego, a zbyt dużą wagę przyłożył do jego młodego wieku i uprzedniej niekaralności.

Według Prokuratury, powyższe nie uzasadnia wymierzenia za zbrodnię zabójstwa i szereg innych przestępstw kary w wymiarze zbliżonym do najniższego przewidzianego w ustawie karnej za tego rodzaju czyny.

Informacja prasowa