Marilyn / Aukcja / Zobacz usłyszane

Szukając Marilyn - Finding Marilyn

GREENE / PLEWIŃSKI / ROLKE

Wernisaż: 23 listopada (piątek), godz. 17.00
Spotkanie z Wojciechem Plewińskim, Tadeuszem Rolke: 23 listopada (piątek), godz. 17.30
Wystawa potrwa do 16 stycznia 2019 r.

Kurator wystawy: Waldemar Plusa.
Wystawa trzech wybitnych osobowości fotografii: Wojciecha Plewińskiego, Tadeusza Rolke i Miltona Geene'a.
Punktem wyjścia jest moda w fotografii lat 50. i 60. 
Trzej artyści, których prace zaprezentujemy, publikowali swoje fotografie w tym samym czasie. Greene utrwalał kobiece piękno w Ameryce pełnej rosnącej powojennej zamożności i wolności. Plewiński i Rolke fotografowali kobiety w stalinowskiej i peerelowskiej Polsce, w której codziennością były aresztowania, wyroki i niepewność jutra. Na wystawie pokażemy nie tylko niezwykłe fotografie kobiet, spośród których wyeksponujemy około 14 fotografii Marilyn Monroe autorstwa Greene'a, wielkoformatowe powiększenia prac Plewińskiego i Rolke, ale także zastanowimy się nad poszukiwaniem ideału piękna dzięki wypowiedziom artystów: M. Wojciechowskiej (szkło), K. Ludwiczaka (szkło), J. Szpili (malarstwo), R. Olbińskiego (malarstwo), J. Zawalińskiego (rzeźba).

Milton Greene (1922 - 1985) swoje najważniejsze zdjęcia (publikowane między innymi w "Harper's Bazar", "Vogue" czy "Life Magazine") wykonał w latach 50- tych i 60-tych. Fotografował m.in. Elizabeth Taylor, Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Ave Gardner, Sammy Davis, Jr., Catherine Deneuve, Marlene Dietrich, Judy Garland i oczywiście Marilyn Monroe.

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku i całe swoje profesjonalne życie związał z Krakowem, z którego pochodzi. Co nie oznacza, że nie podróżował. Wręcz przeciwnie. Wspaniały cykl z Włoch z lat 50-tych ciągle czeka na odkrycie. Również w latach 50-tych zaczął pracę z "Przekrojem" dla którego wykonał setki zdjęć "kociaków". Starsze pokolenie zapewne pamięta okładki "Przekroju" i piękne zdjęcia dziewczyn z tamtych lat.

Tadeusz Rolke urodził się w w 1929 roku. Początki jego twórczości przypadły na lata 50-te ubiegłego stulecia. Publikował w tygodnikach: "Stolica", "Świat" oraz w miesięcznikach "Polska" i "Ty i Ja". Fotografował modę dla "Przekroju", ukazującego się wówczas w Krakowie. Jego ulubioną modelką z tamtego okresu jest Lucy a przed jego obiektywem stawały sławy tamtych lat. Jedną z nich bez wątpienia była Elżbieta Czyżewska - uważana przez niektórych za Polską Marilyn Monroe.

Wystawa zrealizowana przy pomocy finansowej: Miasta Jelenia Góra, Jelenia Plast Sp. z o.o, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji "Wodnik" Spółka z o. o. w Jeleniej Górze.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej, organizowanej przez BWA w Jeleniej Górze i Rotary Club Karpacz-Karkonosze, Aukcji Dzieł Sztuki.

Aukcja odbędzie się 8 grudnia w SOBOTĘ, startujemy o godzinie 15.00.
Prace zostaną zaprezentowane w BWA. Obejrzeć je będzie można od 3 grudnia, przez tydzień poprzedzający wydarzenie.

Partnerem aukcji jest Rotary Club Jelenia Góra.
Poprzednia aukcja okazała się sukcesem, sprzedaliśmy ponad dwadzieścia prac Artystów z Regionu, tym razem licytować będziemy prace Artystów z całej Polski. Bardzo chcielibyśmy zachęcić wszystkich zainteresowanych do kolekcjonowania dzieł sztuki. Chcemy wzbudzić u odbiorców potrzebę otaczania się sztuką. Naszym celem jest też uświadomienie nam wszystkim, jak ogromny potencjał tkwi w sztuce współczesnej. Od dawna wiadomo, że dzieła sztuki nobilitują i doskonale nadają się do budowania wartości i kreowania wizerunku człowieka albo firmy. Zapraszamy wszystkich do udziału w naszej aukcji, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Udział w aukcji: 10 zł
Patronat nad