Bank dał się oszukać
Zorganizowana grupa przestępcza usiłowała oszukać jeden z Banków na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych.
Wydział do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzi śledztwo , które wszczęte zostało na podstawie zawiadomienia Głównego Inspektora Informacji Finansowej w Warszawie wskazującego na prawdopodobieństwo popełnienia przez mieszkańca Jeleniej Góry Jacka M. oraz osób zamieszkałych na terenie całego kraju : Lecha M., Renatę M., Ireneusza M.,Andrzeja L. i Marcina L. przestępstwa tzw. prania pieniędzy i działania w zorganizowanej grupie przestępczej.
W sumie zarzuty przedstawiono 21 osobom.
Wobec 16 podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowania.Wraz z rozwojem śledztwa ujawniono szereg nowych okoliczności i faktów dotyczących innych przestępstw, których dopuścili się ci sami podejrzani. Występki te obejmują zarówno sferę gospodarczą ,jak i stricte kryminalną. Dlatego też niniejsze śledztwo podzielono na poszczególne wątki dotyczące określonych czynów.
Jeden z wątków dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej ,zajmującej się między innymi wyłudzaniem bądź usiłowaniem wyłudzenia pieniędzny z polskich i zagranicznych instytucji finansowych , poprzez przedkładanie do realizacji instrumentów płatniczych w postaci weksli i czeków obarczonych wadami formalnymi , przerobionych, podrobionych, a pochodzących od osób wchodzących w skład międzynarodowych struktur przestępczych .
Drugi z wątków dotyczy nieprawidłowości przy restrukturyzacji jednego z zakładów z siedzibą w Wołczynie oraz przestępstw na szkodę tejże spółki , których miały dokonać osoby reprezentujące ten podmiot tj. prezes Sędzimir B., członek zarządu Michał L. oraz prokurent Wincenty D. , poświadczeń nieprawdy w dokumentach przez osoby sprawujące funkcje publiczne szeroko pojętych "przestępstw urzędniczych" i innych.
W trakcie śledztwa ośmiu osobom tj. Michałowi L., Wincentemu D., Januszowi B., Przemysławowi P., Dorocie N. ,Rolandowi L. ,Sędzimirowi B. i Mirosławowi M. ,postawiono także zarzuty dotyczace nieprawidłowości w obrocie papierami wartościowymi polegające na usiłowaniu doprowadzenia jednego z banków z siedzibą w Warszawie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci kilkudziesięciu milionów złotych poprzez przedłożenie do realizacji sfałszowanych czeków oraz weksli.
W powyższej sprawie w dalszym ciągu trwają czynności dowodowe. Aktualnie dobro śledztwa uniemożliwia podanie jego szczegółów do wiadomości publicznej.
Karolina Nawojka Chałupińska i MR