Kasacja Prokuratora Generalnego w sprawie zabójstwa

Minister Sprawiedliwości Prokurator Krajowy skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku jaki zapadł przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu w sprawie dotyczącej zabójstwa do którego doszło w dniu 17 lipca 2016 roku w Lubaniu.

62-letni Piotr P. ugodził wówczas nożem swojego syna w okolice klatki piersiowej powodując jego zgon. Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała Prokuratura Rejonowa w Lubaniu domagając się wymierzenia oskarżonemu kary 15 lat pozbawienia wolności. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzył mu karę pozbawienia wolności w wymiarze ośmiu lat - najniższym przewidzianym przez kodeks karny za zbrodnię zabójstwa.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodziła się Prokuratura Rejonowa w Lubaniu, zaskarżając je apelacją, domagając się orzeczenia wobec oskarżonego surowszej, wnioskowanej wcześniej kary.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie uwzględnił apelacji prokuratora uznając orzeczenie Sądu pierwszej instancji i orzeczoną w nim karę za zasadne.

W tej sytuacji, Prokuratura Rejonowa w Lubaniu, skierowała za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze wniosek do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o skierowanie kasacji do Sądu Najwyższego.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny podzielił argumenty Prokuratury Rejonowej w Lubaniu i skierował do Sądu Najwyższego nadzwyczajny środek zaskarżenia domagając się uchylenia wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

W kasacji wskazano między innymi, że kara orzeczona przez Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze, a następnie podtrzymana przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jest rażąco niewspółmiernie łagodna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynu i winy oskarżonego. Prawidłowo ustalając stan faktyczny, Sąd w sposób niedostateczny uwzględnił okoliczności obciążające oskarżonego, takie jak popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości, w brutalny sposób, z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia osoby najbliższej i z błahego powodu. Sąd podkreślił natomiast uprzednią niekaralność oskarżonego, jego podeszły wiek oraz fakt, że w przeszłości syn miał się dopuszczać wobec niego agresywnych zachowań, jako okoliczności łagodzące.

Według Prokuratury, powyższe nie uzasadnia wymierzenia kary za zbrodnię zabójstwa w najniższym przewidzianym w ustawie karnej wymiarze.

W ocenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego, adekwatną karą byłoby wymierzenie oskarżonemu kary 15 lat, o jaką wnosiła Prokuratura Rejonowa w Lubaniu.

Informacja prasowa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze