Tragedia na żwirowni w Wojanowie
W zbiorniku wodnym 31 maja br. w Wojanowie najprawdopodobniej utopił się 34-letni mieszkaniec powiatu jaworskiego. Obecnie policja wyjaśnia okoliczności tej tragedii.
31 maja 2018 roku około godziny 11.50 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze otrzymał zgłoszenie dotyczące podejrzenia utonięcia na żwirowni w Wojanowie 34-letniego mężczyzny.
Jak ustalili policjanci, mężczyzna podczas pływania na niestrzeżonym zbiorniku wodnym po byłej żwirowni, gdzie obowiązuje zakaz kąpieli, z nieustalonej przyczyny kilkadziesiąt metrów od brzegu nagle wpłynął pod wodę, po czym zniknął. Osoby, w towarzystwie których przebywał podjęły jego poszukiwania. Niestety mężczyzny nie znaleźli, zostały powiadomione służby ratunkowe.
Na miejsce skierowano jednostki straży pożarnej wraz płetwonurkami, którzy rozpoczęli poszukiwanie 34-latka. Jego ciało po około godzinie wyłowiono, jednak podjęte działania reanimacyjne nie przyniosły efektu. Ciało mężczyzny zabezpieczono do sekcji sądowo-medycznej. Obecnie policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego zdarzenia.
Policja jeleniogórska apeluje o rozsądek i rozwagę. W zbiorniku, w którym doszło do tragedii jest całkowity zakaz kąpieli. Jest to zbiornik poprzemysłowy, bardzo niebezpieczny. Na dnie znajdują się resztki maszyn, druty i różnego rodzaju pręty. Nie jest to zbiornik przygotowany do kąpieli. Każde wejście do wody może skończyć się tragicznie.
Woda może być naprawdę niebezpieczna. Większość utonięć jest wynikiem lekkomyślnego korzystania z wody, zwłaszcza w miejsca niedozwolonych, na kąpieliskach niestrzeżonych.
- Korzystamy z kąpielisk, strzeżonych, odpowiednio zorganizowanych
i oznakowanych.
- Należy przestrzegać regulaminu kąpieliska;
- Stosować się do poleceń ratownika;
- Nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim: nie krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu.
- Nie wchodzimy do wody gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek.
- Nie wskakujemy do wody gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem.
- Korzystamy z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu.
- NIE WOLNO!
- Wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona.
- Niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska.
- Niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona.
- Kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i przy falochronach.
- Skakać do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna.
- Pamiętaj! Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich - NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI,
- Wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.
Pamiętaj!
Chwila nierozwagi, brawura czy przecenie własnych możliwości może być przyczyną utraty zdrowia, trwałego kalectwa, a nawet utraty życia.