Biesiadne życie kolonii artystów w Szklarskiej Porębie
Artyści zwykle za kołnierz nie wylewają. W Szklarskiej Porębie na przełomie XIX i XX w. życie artystyczne zakrapiano chętnie. W okolicznych zajazdach, winiarniach i kawiarniach spotykali się utalentowani malarze, literaci, naukowcy, wymieniając poglądy i toasty. Karnawał sprzyjał temu wyjątkowo.
Gerhart Hauptmann upodobał sobie czerwone bordeaux, ale nie gardził też piwem. W zajeździe "Zur Sonne" w Szklarskiej Porębie miał kufel z wygrawerowanym na dnie własnym nazwiskiem - opowiada Przemysław Wiater, historyk ze Szklarskiej Poręby, znawca i miłośnik regionu.
W lokalu wisiały portrety Carla i Gerharta Hauptmannów. Wilhelm Bölsche, propagator nauki związany z kolonią artystyczną w Szklarskiej, pod swoją podobizną umieścił napis: "Wesołe godziny przepiłem kiedyś w "Słońcu".
Przed lokalem, do ustawionego pod lipą granitowego koryta płynęła źródlana woda o leczniczych właściwościach, dająca moc i siły witalne. - Dziś lokal zatracił pierwotny charakter i klimat - ubolewa Wiater.
Szklarska Poręba od końca XIX w. stała się kolonią artystów. Malarze z Bractwa Artystycznego św. Łukasza tworzyli wyjątkowe środowisko. Ludzie pióra i naukowcy często gościli w życzliwych im salach "Młyna św. Łukasza" przy ul. 1 Maja 16.
Nie było jednego stałego miejsca spotkań. Bawiono się i debatowano w lokalach, które różniły się klimatem i kolorytem. Obowiązywały mody: w jednych knajpach biesiadowano częściej, w drugich - tylko od czasu do czasu.
- Odwiedzanie winiarni, zajazdów czy restauracji było dla większości twórców stałym programem dnia - relacjonuje Wiater. Bawiono się nieraz do białego rana, smakując specjały śląskiej kuchni.
Co czwartek, z udziałem artystów i literatów, odbywał się "Stammtisch" w "Młynie św. Łukasza". Lokal utrzymywał regionalny charakter, stała kapela przygrywała na instrumentach strunowych. Niezwykle popularna była "Winiarnia Maksa Schlieckera" położona w centrum, przy ul. Jedności Narodowej 14. - Piło się tu wino po przystępnych cenach, bo właściciel prowadził również hurtownię alkoholi. Serwowano zarówno oryginalny rum z Jamajki, jak i ararak z Batawii. Winiarnię odwiedzał Gerhart Hauptmann, miłośnik czerwonych win i Wilhelm Bölsche, rozsmakowany w reńskich.
Na 35-lecie firmy, w kwietniu 1926 r., Schliecker darował mieszkańcom Szklarskiej 100 butelek białego i czerwonego wina. Tradycji zupełnie nie zerwano: dziś w budynku mieści się kawiarnia "Kaprys" z widocznymi na wiatrowskazie literami "MS" - monogramem właściciela.
Do 1902 r., kiedy otworzono linię kolejową do Szklarskiej Poręby, chętnie odwiedzano "Gospodę Pocztową". Lokal należał do najstarszych i znajdował się tuż obok końcowej stacji omnibusów kursujących do Jeleniej Góry i Rybnicy. W gospodzie oczekiwano na odjazd i przyjazd, tutaj wyszukiwano kwatery, wynajmowano przewodników górskich i tragarzy (dzisiaj mieści się tutaj sklep spożywczy, tuż obok budynku poczty, przy ul. Jedności Narodowej 8).
Miejscami spotkań na terenie Doliny Siedmiu Domów były zajazdy "Pod Pruską Koroną" i "Do Słońca". W tym pierwszym podawano "Kroi-schwitzer Bier" z browaru w Kraszowicach koło Bolesławca, ulubione piwo Carla Hauptmanna. Drugi, który działał pod zmienioną nazwą "Do Słońca", zwany był na początku XX w. schronieniem dla pisarzy. Specjalizował się w daniach śląskiej kuchni, a domowa atmosfera była powszechnie chwalona. Jego gośćmi byli bracia Hauptmannowie, ale i Georg Reicke, były burmistrz Berlina, Szkot - anarchista John Henry Mackay oraz Wilhelm Bölsche - postać niezwykle barwna, popularyzator idei ochrony przyrody, propagujący odkrycia nauk przyrodniczych.
Słowo Polskie Gazeta Wrocławska