Działania prewencyjne jeleniogórskich policjantów pierwszego dnia wiosny
21 marca 2018 roku - kalendarzowego Pierwszego Dnia Wiosny popularnie obchodzonego przez młodzież jako " Dzień wagarowicza" funkcjonariusze Wydziału ds. Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, dzielnicowi oraz policjanci kryminalni sprawdzali czy właściciele sklepów, lokali gastronomicznych, a także sprzedawcy respektują przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz sprawdzali czy nie dochodzi do łamania prawa i zakłócania porządku publicznego.
Jeleniogórscy policjanci biorąc pod uwagę przewidywane zagrożenia bezpieczeństwa dzieci
i porządku publicznego prowadzili działania prewencyjne mające na celu:
- Kontrolę newralgicznych punktów gromadzenia się dzieci i młodzieży, tj. parki, dworce, centra handlowe, puby, kafejki internetowe oraz punkty sprzedaży alkoholu pod kątem dostępu nieletnich.
- Ponadto policjanci podejmowali działania prewencyjne uwzględniające właściwe sposoby zapobiegania naruszeniom porządku publicznego;
Działania te prowadzili w Jeleniej Górze i miały przede wszystkim charakter prewencyjny. Ich głównym celem będzie uświadomienie dorosłym, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem oraz uwrażliwienie dorosłych na problem sprzedaży alkoholu nieletnim, a co za tym idzie eliminowanie społecznego przyzwolenia na jego sprzedaż osobom poniżej 18 roku życia. W tym celu rozmawiali ze sprzedawcami, właścicielami sklepów, pubów, lokali gastronomicznych na temat konsekwencji prawnych wynikających ze sprzedaży alkoholu, a także papierosów nieletnim. Rozdawali również ulotki "Pozory mylą, dowód nie" zachęcające do sprawdzania dowodów osobistych młodym osobom.
Dodatkowo przed tym terminem policjanci wspólnie z nauczycielami prowadzili pogadanki
w szkołach na temat zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków, nie tylko zdrowotnych, ale również informowali o konsekwencjach prawnych wynikających z posiadania czy dystrybucji środków odurzających oraz rozmawiano o zgubnych skutkach spożywania alkoholu.
Prowadzone działania miały przede wszystkim charakter prewencyjny, których głównym celem jest uświadomienie dorosłym, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem oraz uwrażliwienie dorosłych na problem sprzedaży alkoholu nieletnim, a co za tym idzie eliminowanie społecznego przyzwolenia na jego sprzedaż osobom poniżej 18 roku życia. Ponadto działania mają również na celu ograniczenie negatywnych zachowań młodzieży i ograniczenie zjawiska demoralizacji i przestępczości nieletnich.
KMP JG