Zagrożenie lawinowe trzeciego stopnia

Zwiększone zagrożenie występuje w miejscach gdzie zostały odłożone większe depozyty śniegu przez wiatr, które leżą na warstwie śniegu zmrożonego. Występuje to w kotłach polodowcowych, żlebach, jarach, zagłębieniach terenu szczególnie w ich górnych partiach i na niektórych stokach powyżej górnej granicy lasu. Wymienione miejsca są wypełnione większą ilością śniegu. W wielu wypukłych miejscach gdzie śnieg został wcześniej wywiany lub wytopiony występują kamienie. Warstwa powierzchniowa to śnieg świeży i mocno przewiany słabo związany z warstwą śniegu starego, który jest zmrożony w wyniku skoków temperatury w godzinach nocnych, w głębszych warstwach pokrywy śniegowej znajdują się warstwy twarde i miękkie. W ostatnich dniach padała krupa śnieżna, która w niektórych miejscach może być przykryta śniegiem co dodatkowo zmniejsza stabilność pokrywy. Występuje ryzyko zejścia lawin deskowych. W ciągu dnia prognozowane są dalsze opady śniegu połączone z wiatrem. Zagrożenie nie powinno ulec zmianie w ciągu najbliższych 24h.

Śnieżka temperatura -8°C - wiatr z kierunków zachodnich 12,0 m/sek.

Zmiany organizacji ruchu turystycznego znajdują się na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym wszystkim na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób
Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków1 szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

GOPR