Woda idzie w górę

Magistrala wodociągowa, wyremontowane drogi i FocusPark. Będą też podwyżki czynszów mieszkań komunalnych. Mieszkańcy Jeleniej Góry i Zgorzelca będą pić czystszą wodę. Kierowcy z tych miast będą jeździć lepszymi drogami. Podrożeją natomiast mieszkania.
W stolicy Karkonoszy zakończy się największa powojenna inwestycja. To budowa magistrali wodociągowej, stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków. Całość kosztowała prawie 200 milionów złotych, siedemdziesiąt procent tej sumy otrzymano z Unii Europejskiej. Nową wodę będzie pić kilkadziesiąt tysięcy jeleniogórzan. Najbardziej skorzystają mieszkańcy byłej dzielnicy - Cieplic i żyjący przy ulicach Wojska Polskiego, Wolności oraz przyległych. Obecnie do ich domów rurociąg prowadzi wodę ze zbiorników z Podgórzyna i Piechowic. Nowa magistrala będzie prowadzić wodę z Sosnówki. Czysta woda popłynie rurami już w sierpniu. Odpowiednio miesiąc i dwa później uruchomione zostaną nowoczesne: stacja uzdatniania wody i oczyszczalnia ścieków.

Minusem tej zapowiedzi jest zmiana cen wody. Podwyżki można spodziewać się wiosną. Natomiast już od 1 stycznia mieszkańców Bolesławca czekają podwyżki cen wody i za zrzut ścieków. Pierwszy raz od dwóch lat. Metr sześcienny wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyceniło na 1,99 złotego, poprzednio 1,83. Cena ścieków wzrośnie z 2,49 do 2,62 złotego. W Jeleniej Górze woda drożeje już od 21 stycznia. Za metr sześcienny trzeba będzie zapłacić o 7 groszy więcej, czyli 3,08 zł brutto. Nie zmienią się natomiast koszty odbioru ścieków.

W stolicy Karkonoszy kierowcy nie będą już martwić się, że na wielu ulicach urwą sobie koła. Wyremontowanych ma zostać 20 ulic. Nowe nawierzchnie i chodniki znajdą się m.in. na Lubańskiej, Jagiellońskiej, Staromiejskiej, Karkonoskiej i Bronka Czecha. Jak zaznacza Regina Stefanowska, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, pieniądze na te inwestycje udało się dostać z unijnego programu Interreg IIIa. Także w Zgorzelcu kierowcy nie będą mieli powodów do narzekań. W czerwcu ma zostać otwarta obwodnica Zgorzelca, która wyprowadzi ruch samochodowy na obrzeża miasta, w tym m.in. wielkie ciężarówki z węglem z Turowa jadące tranzytem z Bogatyni w głąb Polski.

Do portfeli będą musieli głębiej sięgnąć żyjący w mieszkaniach komunalnych. W Jeleniej Górze zapłacą o 20 groszy więcej stawki bazowej za metr kwadratowy. Od 1 kwietnia będzie to suma 3,26 złotych. Natomiast w Bolesławcu podwyżki za lokale komunalne wzrosną o dziesięć procent. Powodem do radości będzie zapewne poprawiający się wygląd Rynku. Jego remont obejmie m.in. zerwanie szpetnego asfaltu. W jego miejsce pojawi się granitowa kostka. Remontowane będą również kamienice wokół ratusza i przy ulicy Prusa. Docelowo aż 69 budynków. Najładniejsze z nich zostaną podświetlone. A wszystko to za 4,5 miliona złotych. Ma się zakończyć budowa amfiteatru - na 3,5 tysiąca widzów przy ulicy Spacerowej.

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska