Jak przezwyciężyć stres podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Spotkanie z rekruterem to ważny moment, od którego w pewnym sensie zależy nasza przyszłość. Jeśli nie nauczymy się panować nad stresem, może zdarzyć się, że pomimo doskonałego przygotowania, nie zaprezentujemy się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, co robić, aby opanować emocje.

Nowa praca to duże wyzwanie. Poziom stresu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie w szczególności podczas rekrutacji. Na tym etapie nie jesteśmy pewni, że to akurat my skorzystamy z atrakcyjnej oferty pracy. Zwiększymy swoje szanse, jeśli zdołamy zapanować nad emocjami. Aby nieco się uspokoić, warto:

1. Dobrze przygotować się do rozmowy
Stworzenie profesjonalnych dokumentów rekrutacyjnych wymaga wysiłku, jednak nasze starania nie powinny ograniczać się tylko do tego etapu. Bardzo ważne jest również przygotowanie się do rozmowy z rekruterem. Ustalając, jakich odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania udzielimy, zyskujemy pewność, że nie stracimy rezonu w trakcie spotkania. Już sama świadomość, że jesteśmy odpowiednio przygotowani uspokaja i sprawia, że czujemy się lepiej.
2. Zatroszczyć się o adekwatny wygląd
Pewność siebie pomaga walczyć ze stresem. Aby ją zyskać, warto przygotować się do rozmowy nie tylko pod względem merytorycznym. Zadbajmy również o strój. Wiedząc, że odpowiednio się prezentujemy, poczujemy się raźniej. To z kolei sprawi, że będzie nam łatwiej skoncentrować się na kwestiach, które są kluczowe dla przebiegu spotkania. Pewność siebie wynikająca z odpowiedniej prezencji to skuteczny sposób na walkę ze stresem, który demotywuje nas, gdy jest zbyt silny.
3. Wyjść na spotkanie odpowiednio wcześnie
Znacznie łatwiej jest nam zachować spokój, gdy nasza podróż na rozmowę kwalifikacyjną przebiega zgodnie z planem. Ustalając godzinę wyjścia z domu, weźmy pod uwagę korki oraz inne utrudnienia, z jakimi być może przyjdzie nam się zmierzyć. Dzięki temu nie będziemy przeżywać dodatkowego niepokoju związanego z ewentualnym spóźnieniem. Pamiętajmy jednak o tym, aby w siedzibie firmy pojawić się punktualnie, a to oznacza, że nie tylko nie później, ale i niedużo wcześniej przed wyznaczoną godziną.
4. Odprężyć się przed rozmową
Postarajmy się miło spędzić dzień poprzedzający rozmowę kwalifikacyjną. Unikajmy dodatkowych stresów i trudności. Spotkajmy się z przyjaciółmi, wybierzmy się do kina lub na spacer, spędźmy wieczór, biorąc gorącą kąpiel - róbmy to, co sprawia, że się relaksujemy i zapominamy o tym, co dla nas trudne, nieprzyjemne itd. Dzięki temu zdołamy szybciej zasnąć i obudzimy się wypoczęci.
5. Zdrowo się odżywiać i uprawiać sport
Warto pamiętać o wpływie trybu życia i diety na zdrowie. Brak ruchu, niedotlenienie i nieodpowiednie odżywianie - to czynniki, które wywierają negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Dodatkowo sprawiają, że pogarsza się nasza kondycja psychiczna - mamy np. trudności z zasypianiem, gorzej się czujemy, a przez to stajemy się mniej odporni - nie tylko na choroby, ale również na stres. Warto zadbać o swoje zdrowie.