Skarby spod ziemi

Najstarsze w Polsce ślady człowieka, pierwsi rolnicy, najbogatszy złoty skarb, kości dinozaurów i mamutów - to wszystko odkryli archeolodzy na Dolnym Śląsku. W piątek podsumowali dorobek 60 lat badań.

Dolny Śląsk, jeśli nie jest archeologicznym rajem, to na pewno jest najciekawszym dla archeologów terenem w Polsce. Tu znaleziono najstarsze ślady człowieka sprzed pół miliona lat.

Kurhany pod Henrykowem to efekt, tych samych wpływów, które stworzyły na przykład egipskie piramidy i angielskie Stonehenge.

Choć ciekawsze wydają się kości dinozaurów czy mamutów, to archeolodzy najbardziej sobie cenią badania starego miasta we Wrocławiu.

Tego, że Dolny Śląsk był prowincją, która łączyła resztę ziem polskich z Europą, najlepiej dowodzą największe wykopaliska w historii Polski przy budowie autostrady.

Nie wszystkie tajemnice udaje się archeologom rozszyfrować. Na przykład 500-letnia figurka diabła w jakiś sposób służyła czarom. Ale wciąż nie wiadomo w jaki.

Ale zdarzały się też porażki - największa to przebogaty złoty skarb średzki, który przed archeologami znaleźli zwykli ludzie. Dotąd nie wiadomo jaka jego część została rozkradziona.

TVP 3