Już wiadomo, co poparzyło przełyk mężczyzny z Bolesławca

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu w toku śledztwa prowadzonego w sprawie narażenia Macieja Z. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez umieszczenie w butelce o pojemności 0,5 litra mieszaniny substancji chemicznych, które po jej spożyciu, spowodowały u pokrzywdzonego wystąpienie obrażeń ciała w postaci poparzenia jamy ustnej i przełyku, tj. o czyn z art. 160 § 1 k.k. uzyskała opinię Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie z przeprowadzonych badań chemiczno- toksykologicznych.
Z treści opinii m.in. wynika, że w butelce z etykietą,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany" o numerze seryjnym S: 20.04/11:04/3/1, z której niewielką część cieczy miał spożyć Maciej Z. wykryto: ftalan dimetylu (39,8% w/w), nadtlenek metyloetyloketonu (MEKP) oraz w niewielkich ilościach metyloetyloketon (MEK).
Wskazana w przedmiotowej butelce substancja nie była zmieszana z wodą.
Natomiast skład jakościowy płynu odpowiada składowi preparatów Butanox M50 lub Butanox M60. Są to produkty ogólnodostępne dla ludzi. Przeznaczone do utwardzania żywic poliestrowych. Znajdują zastosowanie przy produkcji np. laminatów z żywic sztucznych.
Ponadto śladowe ilości ftalanu dimetylu wykryto w cieczy zawartej w dwóch butelkach z etykietą,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany" o numerze seryjnym S: 08.08/08:49/3/1 otwartych jeszcze przed zabezpieczeniem ich przez organa ścigania.

W ocenie biegłych jego obecność w wodzie mogła być wynikiem zanieczyszczenia wody, prawdopodobnie po jej otwarciu.
Przy czym wchodzący w skład preparatów Butanox M50 lub Butanox M60 ftalan dimetylu nie jest wykorzystywany do produkcji butelek plastikowych.
W pozostałych butelkach nie wykryto substancji chemicznych, które nie powinny występować w wodzie źródlanej, ani substancji których obecność w wodzie źródlanej jest dopuszczalna, jednak w stężeniach przekraczających dopuszczalne normy.
Do zdarzenia doszło w dniu 21 września br w godzinach wieczornych w Bolesławcu. Maciej Z. spożył niewielką ilość płynu znajdującego się w butelce, na której widniała etykieta,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany" i posiadała numer seryjny S: 20.04/11:04/3/1.
W mieszkaniu, w którym przebywał Maciej Z. zabezpieczono 11 butelek, wypełnionych cieczą, z etykietą,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany" i oznaczonych numerami serii S:08.08/08:49/3/1 oraz powyżej wskazaną butelkę o numerze seryjnym S: 20.04/11:04/3/1.
Z relacji ojca wyżej wymienionego wynikało, że całą zgrzewkę tj. 12 sztuk wody mineralnej zakupił tego samego dnia tj. 21 września 2016 roku w jednym ze sklepów na terenie Bolesławca. Przy czym jak później ustalono 11 sztuk posiadało tożsamy numer seryjny natomiast 12 butelka inny.
W chwili obecnej trwają w sprawie dalsze czynności dowodowe zmierzające do ustalenia na jakim etapie doszło do wypełnienia wskazaną powyżej substancją przedmiotowej butelki.

Informacja prasowa
Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze