Bilans tygodniowych konsultacji społecznych w regionie jeleniogórskim
W minionym tygodniu w regionie jeleniogórskim odbyło się 8 spotkań w ramach konsultacji społecznych, poświęcone jeleniogórskiej mapie bezpieczeństwa, będącej elementem krajowego systemu "Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce". Stworzenie map pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie skali i rodzaju zagrożeń w regionie. Konsultacje społeczne odbyły się między innymi w Piechowicach, Jeżowie Sudeckim, Mysłakowicach, Starej Kamienicy, Janowicach Wielkich, Sosnówce, Karpaczu. Łącznie w spotkaniach tych wzięło udział blisko 250 osób.
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego niezwykle ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń. Zauważyć należy, że nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem obywateli, obok Policji czuwa również szereg innych służb i inspekcji.
Dlatego do udziału w konsultacjach społecznych zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele samorządów, radni, sołtysi, wójtowie i burmistrzowie z powiatu jeleniogórskiego, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, lokalnych stowarzyszeń, straży miejskiej, pożarnej, inspekcji transportu drogowego, straży ochrony kolei, a także przedstawiciele lasów państwowych oraz przedstawiciele innych instytucji, zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego.
W trakcie tych spotkań uczestnicy poruszali najbardziej istotne problemy społeczne, których rozwiązanie leży w gestii policji i innych instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa. Zwrócono uwagę na konieczność:
- stałej współpracy z Policją, organizowanie cyklicznych spotkań, wypracowanie skutecznego sposobu dokumentowania przypadków łamania prawa oraz zwiększenie nadzoru ze strony Policji;
- zostały wskazane miejsca, gdzie uczestnicy widzą potrzebę, aby częściej kierowane były policyjne patrole w związku z przekraczaniem prędkości przez kierujących, zakłóceniem spokoju i porządku przez gromadzącą się młodzież na placach zabaw, spożywaniem alkoholu czy dewastacji mienia, miejsc, gdzie istnieje podejrzenie handlu narkotykami,
- podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez: zmianę lub ustawienie oznakowania wskazanych ulic i miejsc; poprawa infrastruktury drogowej,
- podjęcie wspólnych działań ze strażami leśnymi mających na celu ograniczenie kradzieży i paserstwa drzewa, jak również zjawiska łamania przepisów przez kierujących quadami i motocyklami crossowymi, a także zwrócono uwagę na konieczność budowy monitoringu miejskiego w różnych miejscowościach. Na spotkaniu w Karpaczu podniesiono kwestię przywrócenia posterunku policji w Podgórzynie,
W ramach prowadzonych konsultacji funkcjonariusze omówili założenia i cele "Map zagrożeń bezpieczeństwa", poinformowali o dostępnych kanałach przekazywania informacji.
Policjanci wskazywali na konieczność poprawy komunikacji ze społeczeństwem w celu ograniczenia pojawiających się negatywnych zachowań oraz zwrócili uwagę na potrzebę otwartości informowania i zgłaszania zauważonych problemów w celu podjęcia stosownych działań.
Mapy zagrożeń bezpieczeństwa należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i służący aktywizacji społeczności lokalnych.
KMP JG