Nowoczesne wysypisko dla czterech gmin

LUBOMIERZ Po wybudowaniu zakładu utylizacji nie ma obaw, że nieczystości z naszego regionu będą zagrażać środowisku. - To jedno z najbardziej nowoczesnych wysypisk na Dolnym Śląsku - zaznacza prezes Wiesław Gierus. Dzięki temu przybędzie 30 miejsc pracy.


Już wkrótce na terenie czterech gmin staną kubły do segregacji: szkła, plastyku i makulatury. Potem śmieci pojadą do Lubomierza, gdzie znajduje się nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych "Izery". To przedsięwzięcie czterech sąsiadujących ze sobą gmin: Wlenia, Lubomierza, Starej Kamienicy i Gryfowa Śląskiego. Inwestycja pochłonęła ponad 15 mln zł. Pieniądze, oprócz wkładu własnego samorządów, pochodzą z Unii Europejskiej oraz wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Budowa wysypiska trwała ponad rok.
- Już się nie obawiamy, że nie będziemy mieli gdzie wywozić nieczystości - mówi Bogusław Szeffs, burmistrz Wlenia.
Ekologia przede wszystkim
Podobnie wypowiadają się inni włodarze miast, którzy pozbyli się kłopotów związanych z wysypiskami niespełniającymi ekologicznych norm i standardów. Z przedsięwzięcia cieszą się także mieszkańcy.
- To dobra wiadomość ze względu na ochronę środowiska - nie kryje zadowolenia Emilia Drozdowska z Gryfowa Śląskiego. Jednak ludzie obawiają się podwyżek za wywóz śmieci. Takim pogłoskom zaprzecza Wiesław Gierus, prezes nowoczesnego zakładu.
- Opłaty nie wzrosną - zapewnia. Różnicę w kosztach, związanych m.in. z dowozem nieczystości z oddalonych o kilkanaście kilometrów miejscowości, zamierza pokryć ze sprzedaży odzyskanych z odpadów materiałów.
Będzie praca
Na pracę w nowym zakładzie może liczyć nawet trzydziestu bezrobotnych. Zatrudnić trzeba między innymi ekipy do obsługi sześciu śmieciarek. Poszukiwani są kierowcy ciężarówek oraz pomocnicy do opróżniania kubłów. Ponadto potrzebni są także pracownicy do sortownia nieczystości i obsługi specjalistycznych urządzeń.

Na lubomierskie wysypisko trafią śmieci z czterech gmin: Wleń, Gryfów, Stara Kamienica i Lubomierz, gdzie mieszka ponad 30 tysięcy osób.
Zakład utylizacji jest wyposażony w nowoczesne linie segregacyjne oraz sprzęt i urządzenia służące do odzysku odpadów. Jest to np. kruszarka do szkła.


Słowo Polskie Gazeta Wrocławska