Galeria na 100 sklepów
Budowę galerii, w której znajdzie się około 100 sklepów i być może część usługowa, planuje spółka Echo Investment przy centrum handlowym Echo na jeleniogórskim Zabobrzu. Istniejący hipermarket powiększy się przez to o kilka tysięcy metrów kwadratowych. Przedsięwzięcie ma się rozpocząć w przyszłym roku i kosztować około 50 milionów złotych.
Na najbliższej sesji radni będą głosowali nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu projektowanej inwestycji. Komisja rozwoju pozytywnie go zaopiniowała, choć tylko przewagą jednego głosu.
Część radnych chciała umieszczenia zapisów w planie o nałożeniu wymogu proporcjonalnego podziału powierzchni nowego obiektu między część usługową i część handlową. Stosunek miał wynosić 50 do 50 procent.
- Jeśli już na zatłoczonym Zabobrzu przybędzie nowy obiekt wielkopowierzchniowy i w rejonie centrum handlowego Echo zwiększy się ruch pojazdów, to miejmy chociaż jakiś wpływ na funkcję tego obiektu. Mieszkańcy Zabobrza, i nie tylko zresztą, na pewno chcieliby multikina, kręgielni czy galerii z ciekawą ofertą handlową. Pamiętamy, że pierwotne deklaracje inwestora szły właśnie w tym kierunku - mówi Jerzy Łużniak, jeden z radnych, którzy byli przeciwni pozytywnej opinii dla projektu planu.
Zwolennicy proponowanego rozwiązania, m.in. Robert Prystrom (który w 2003 roku prowadził wraz z kupcami akcję "Stop supermarketom"), przekonywali z kolei, że nie można inwestorowi narzucać konkretnych przedsięwzięć i jeśli w dobudowanej części obiektu nie będzie po prostu kolejnej hali sprzedażowej, jaka jest w istniejącym hipermarkecie, to firmie trzeba pójść na rękę.
- Każde takie przedsięwzięcie jest poprzedzone badaniem rynku, bo wbrew rynkowi nie można nic robić. Okazało się, że jest zapotrzebowanie na galerię handlową z prawdziwego zdarzenia i inne, towarzyszące funkcje. Dziś centra handlowe tego typu muszą być wielofunkcyjne - przekonuje Krzysztof Kwapisz, prokurent spółki Echo Investment.
Aby CH Echo mogło się rozbudować musi dokupić działkę bezpośrednio przylegającą do istniejącego obiektu od strony lasu, w kierunku na Dziwiszów. Po tym, jak rada miejska uchwali plan, a uchwała wejdzie w życie, miasto będzie mogło ogłosić przetarg. Jeśli cała procedura przebiegnie sprawnie, to przedstawiciele spółki szacują, że w połowie przyszłego roku firma przystąpiłaby do pierwszych prac budowlanych. Szacowany koszt przedsięwzięcia nie obejmuje ceny nabycia gruntu. Na inwestorze będzie też spoczywał obowiązek przebudowy układu komunikacyjnego i zabezpieczenia innych elementów infrastruktury.
- Jeleniogórskie centrum handlowe musimy unowocześnić, poszerzyć jego ofertę. Mamy dwa warianty działania: kupujemy sąsiednią działkę i tam budujemy galerię albo modernizujemy istniejący obiekt. Mamy nadzieję, że rada miejska zaakceptuje nasz pomysł - dodaje Krzysztof Giemza, dyr. działu centrów handlowych Echo Investment.
Przedstawiciele spółki zapewniają, że od przyszłego roku są gotowi przenieść do Jeleniej Góry spółkę "Centrum Handlowe Jelenia Góra", która obecnie zarządza tutejszym centrum handlowym i będzie realizowała rozbudowę obiektu. Dla miasta będzie to korzyść w postaci tutaj płaconych podatków, rzędu 2 milionów złotych rocznie
Nowiny Jeleniogórskie