III bezpłatny wakacyjny "Spacer po Kowarach z przewodnikiem"

Uprzejmie informujemy, że w najbliższą sobotę tj. 18 lipca 2015 r. odbędzie się kolejny (trzeci) bezpłatny spacer po Kowarach z przewodnikiem. Trasy wędrówek naszych spacerów zawsze związane są z historią, architekturą, przestrzenią kulturową miasta oraz biografią osób, które urodziły się tu bądź połączyły swoje losy z Kowarami.

W programie najbliższego spaceru 18 lipca br. min.:
* Spacer ścieżką dydaktyczną "Skansen Górnictwa Kowarskiego" przy ul. Wł. Jagiellończyka
* Zapoznanie się z historią Osiedla Górniczego i historią Zakładów Przemysłowych R-1
* Marsz Szlakiem Tradycji Górniczych Miasta Kowary
* Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej "Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa" (dla uczestników spaceru specjalne promocyjne bilety)

Zbiórka uczestników o godzinie 10.30 przy Skansenie Górnictwa Kowarskiego (Kowary, ul. Jagiellończyka). Spacery poprowadzi nasz miejski pasjonat Bernard Utrata. Udział w spacerze jest bezpłatny.

UWAGA:
Spacer Szlakiem Tradycji Górniczych wymaga obuwia turystycznego. Ponieważ na sobotę prognozy zapowiadają upalny dzień prosimy o zabranie ze sobą wody lub innych napojów.


Największe atrakcje na trasie III. spaceru:

Skansen Górnictwa Kowarskiego
Przy ul.Jagiellończyka w Kowarach udostępniono w 2014 roku Skansen Górnictwa. Miejsce to ma popularyzować kowarskie tradycje górnicze. Przy pieszej ścieżce dydaktycznej znajduje się ekspozycja starych urządzeń kopalnianych takich jak fragment torowiska, wózek i ładowarka górnicza, obudowa podiemnego chodnika oraz makieta wieży kopalnianej. Zobaczyć tam można także elementy geologiczne - fragmenty skał występujących w Karkonoszach.

Osiedle Górnicze
Kowarskie Osiedle Górnicze z pewnością nigdy nie będzie miało takiej sławy jak śląskie Szombierki, czy Nikiszowiec, jest jednak ciekawym założeniem ubanistycznym z intrygującą historią. W latach 1948-1952, dzięki intensywnemu rozwojowi tutejszego górnictwa oraz napływowi nowych pracowników do istniejących i nowopowstających zakładów i kopalń powstaje całkiem nowe osiedle mieszkaniowe na łagodnie znoszącym się stoku Góry Wołowej. Zbudowano je w modnym w tamtym okresie stylu socrealizmu. Jest to pierwsze osiedle w powojennej Polsce "postawione" na tzw. "ziemiach odzyskanych". Dzięki temu Miasto zyskało kilkadziesiąt nowych budynków, kilkaset mieszkań, a także nową Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące, hotel robotniczy, stołówkę, przychodnię i Dom Kultury. Powstał dobrze wkomponowany w otaczającą przyrodę miejski kompleks wyróżniający się harmonią i architektonicznym umiarem.

"Szlak Tradycji Górniczych"
Ścieżka dydaktyczna "Szlak Tradycji Górniczych" została utworzona, by przedstawić odwiedzającym i mieszkańcom wielowiekową bogatą historię kowarskiego górnictwa. Szlak, prowadząc po najciekawszych turystycznie zakątkach miasta, w części poza obrębem terenu zabudowanego, ukaże atrakcyjne położenie Kowar, a spacer leśnymi drogami na pewno pozytywnie wpłynie na kondycję i samopoczucie wędrujących. Długość trasy wynosi niewiele ponad 7 km, a czas potrzebny na jej przejście nie jest dłuższy niż 2 i pół godziny w jedną stronę. Ścieżka dydaktyczna "Szlak Tradycji Górniczych" oznakowana jest kolorem czerwonym.

"Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa"
Pod nazwą "Sztolnie Kowary" kryje się atrakcyjna podziemna trasa turystyczna, licząca około 1200 m chodników, komór i grot we wnętrzu góry Sulica wznoszącej się nad najwyżej położonym kowarskim osiedlem - Podgórzem. Zgromadzono w niej eksponaty z podziemnego świata legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez blisko 700 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranowych rud. W sztolniach przyjrzeć się można ciężkiej doli górników, prześledzić rytm pozyskiwania i transportu urobku, a także doświadczyć emocji, które nieodłącznie towarzyszą pracy w kopalni..

UM Kowary