"Bezpieczny senior" - debata społeczna

24 czerwca 2015 roku w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbyła się debata społeczna, "Bezpieczny senior". Organizatorem spotkania była Policja jeleniogórska, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Urząd Miasta. Udział w debacie wzięło około 40 osób.

W spotkaniu udział wzięli policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze, prokurator Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze, Sanepidu, przedstawiciele związku emerytów i rencistów, Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele związku Sybiraków, Domu "Pogodna Jesień", Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych oraz urzędu miasta. Przybyłych na debatę przywitał Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze - insp. Zbigniew Markowski.
Debata rozpoczęła się krótką prezentacją dotyczącą realizowanych przez policję działań prewencyjnych, skierowanych na bezpieczeństwo seniorów, które omówiła st.asp. Danuta Razmysłowicz, następnie asp. Klaudia Rozbicka - Zastępca Naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze omówiła metody działania sprawców oraz jak się zachować, aby nie paść ofiarą przestępców. Kolejną osobą, która zabrała głos była prokurator Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze - Magdalena Kolasińska, która omówiła działania prokuratury w przypadku tego rodzaju zdarzeń. Dyrektor Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze Iwona Kozak-Matysiak omówiła zasady sprzedaży na odległość i poza siedzibą przedsiębiorstwa. Na koniec głos zabrała Kierownik Sekcji Żywienia, żywności i przedmiotów użytku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - Irena Pierzchała, która mówiła o bezpiecznej żywności, jaką kupować i na co zwrócić uwagę.
Debata zakończyła się dyskusją. Uczestnicy poruszyli najbardziej nurtujące ich sprawy związane z bezpieczeństwem w domach i na ulicy, zwłaszcza tematy dotyczące różnego rodzaju oszustw i kradzieży, którymi ofiarami padają osoby starsze. Wszyscy zgodzili się co do tego, że o tych problemach należy rozmawiać, jak najczęściej i uczulać ludzi na zagrożenia, które czyhają na nich w codziennym życiu. Głos w dyskusji zabrał również dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - Wojciech Łabun, który ponownie poinformował o tym, jak funkcjonuje MOPS i jakimi dokumentami się posługują się pracownicy socjalni odwiedzając podopiecznych w domach. Ponadto zobowiązał się przekazać za pośrednictwem pracowników blisko 200 podopiecznym ulotki i informacje dotyczące metod działania sprawców oraz sposobów unikania kradzieży i oszustw. Mają one dotrzeć do tych osób, które znajdują się pod opieką MOPS-u i nie opuszczają z przyczyn zdrowotnych swoich domów i mieszkań. Prezes KSON-u -Stanisław Szubert zwrócił uwagę na problemy osób niepełnosprawnych, w szczególności niedowidzących.
Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali policyjne odblaski, które zwłaszcza w porze wieczorowo-nocnej zdecydowanie podnoszą ich widoczność na drodze, a co za tym idzie również ich bezpieczeństwo.

KMP JG