WGRiT w Jeleniej Górze jednostką naukową 1- szej kategorii!
W wyniku zakończonej 22 sierpnia 2006 roku okresowej oceny działalności jednostek naukowych w latach 2001-2004 wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu otrzymał 1 (najwyższą) kategorię. Z pozostałych wydziałów Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu kategorię 1 uzyskał także Wydział Zarządzania i Informatyki, natomiast Wydział Gospodarki Narodowej i Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny otrzymały kategorię 2.
Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki został sklasyfikowany na 13 miejscu wśród 110 jednostek naukowych z całego kraju zaliczanych do grupy " Nauki społeczne, ekonomiczne i prawne" i na 37 jednostek naukowych, które otrzymały kategorię 1. Wydział GRiT jest w tym rankingu nie tylko najlepszym wydziałem Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu ( Wydział Zarządzania i Informatyki zajął 16 miejsce, Wydział Gospodarki Narodowej z kategorią 2 znalazł się na 54 miejscu, a Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny także z kategorią 2 zajął 63 pozycje), ale także zajmuje najwyższą pozycję wśród wydziałów wszystkich Akademii Ekonomicznych w Polsce. Spośród jednostek naukowych o profilu ekonomicznych ( a więc nie licząc jednostek reprezentujących nauki społeczne i prawne) przed WGRiT znalazły się jedynie trzy kolegia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN oraz dwa wydziały Uniwersytetów w Warszawie i Szczecinie). Należy podkreślić, że Wydział GRiT otrzymał kategorię 1 już po raz drugi ( po raz pierwszy w wyniku oceny za lata 1997-2000).
Kategorie jednostek naukowych ( w tym wydziałów wszystkich uczelni wyższych) są ustalane w skali od 1 do 5 raz na 4 lata na podstawie kryteriów corocznej oceny parametrycznej, uwzględniającej najważniejsze elementy działalności naukowo-badawczej. W ocenie parametrycznej brane są pod uwagę: (1) aktywność jednostki naukowej ( m. in. uzyskiwane stopnie i tytuły naukowe przez pracowników, realizowane projekty badawcze), (2) wyniki działalności naukowej (publikacje naukowe w formie recenzowanych artykułów, monografii, podręczników akademickich) oraz (3) zastosowania praktyczne ( w tym umowy z podmiotami zewnętrznymi). Udokumentowane osiągnięcia jednostek naukowych są weryfikowane i oceniane przez właściwe komisje Rady Nauki i stanowią podstawę do ustalenia kategorii, którą zatwierdza Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
O pozycji w tym rankingu decyduje przede wszystkim aktywność naukowo-badawcza pracowników i wysoki poziom naukowy publikacji. Wydział GRiT zatrudnia około 90 pracowników naukowych ( profesorów, doktorów i magistrów), którzy corocznie publikują swoje prace w renomowanych czasopismach naukowych ( w tym zagranicznych), wydają monografie i podręczniki akademickie, uczestniczą w konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, zdobywają kolejne stopnie i tytuły naukowe. Wydział GRiT posiada szczególne osiągnięcia, w skali krajowej i międzynarodowej, w takich dziedzinach badań, jak: ekonometria i statystyka, statystyczna analiza wielowymiarowa, badania regionalne i euroregionalne, zarządzania gospodarką turystyczną, logistyka. Aktywność naukowa pracowników Wydziału GRiT nie jest incydentalna, ponieważ kategorię 1 WGRiT utrzymuje już przez okres 8 lat.
Przydatne linki na ten temat:
http://www.mnisw.gov.pl/mein/_gAllery/18/16/18162/List_Ministra.pdf
http://www.mnisw.gov.pl/mein/_gAllery/18/70/18703/NAUKI_SP...
http://www.mnisw.gov.pl/mein/_gAllery/12/28/12285.pdf
http://www.nauka.gov.pl/mein/_gAllery/18/21/18218/Wagi.pdf