Polityczna bitwa o Jelenią Górę

Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD-SdPl-UP-PD oraz PSL i Platforma Obywatelska pójdą do wyborów samorządowych w Jeleniej Górze pod własnymi szyldami. Pozostałe ugrupowania i kandydaci utworzyli własne, lokalne komitety wyborcze. Do wczoraj zarejestrowano ich sześć.


W walce o fotel prezydencki jest czterech głównych rywali, ale lista ta może powiększyć się jeszcze o kilka nazwisk.
Odparli szantaż Ligi
W poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość oraz Stowarzyszenie Wspólne Miasto podpisały programowe porozumienie dla Jeleniej Góry. PiS oficjalnie udzielił poparcia R. Prystromowi, jako kandydatowi na prezydenta. Sygnatariuszem porozumienia miała być też Liga Polskich Rodzin, ale kilkanaście minut przed konferencją prasową LPR wycofał się z układu.
- Usłyszałem od Tomasza Roli, że porozumienie w imieniu Ligi podpisze w zamian za stanowisko wiceprezydenta miasta dla siebie. Ale żadnej presji i szantażom nie ulegnę, bo nie przyszliśmy tu po to, żeby dzielić się łupami. Nie dam się terroryzować - powiedział Robert Prystrom. Zaznaczył też, że jeśli jednak LPR chciałby przystąpić do porozumienia, to drogę ma otwartą.
Do rady miejskiej jednak PiS i Wspólne Miasto wystawią odrębne listy, ale zarówno jedna, jak i druga strona gotowe są do ich zblokowania. Ze Wspólnego Miasta na pierwszych miejscach znaleźli się: Danuta Wójcik (okręg nr 1), Robert Prystrom (okręg nr 2), Anna Ragiel (okręg nr 3) i Zbigniew Sus (okręg nr 4).
"Jedynki" na listach PiS-u przypadły: Józefowi Zabrzańskiemu (okręg nr 1), Ireneuszowi Łojkowi (okręg nr 2), Wiesławowi Suflecie (okręg nr 3) i Krzysztofowi Mrozowi (okręg nr 4).
Sygnatariusze porozumienia nie chcą na razie zdradzać innych nazwisk, m.in. w obawie o to, że kandydaci, zatrudnieni np. w administracji samorządowej, mogliby mieć z tego powodu kłopoty w pracy.
Kandydat na prezydenta miasta nie chce póki co, z tych samych powodów, ujawnić także nazwisk ewentualnych zastępców oraz sekretarza miasta.
Zgodnie z przewidywaniami
Kandydatem na prezydenta miasta Platformy Obywatelskiej jest Marek Obrębalski. Listy z kandydatami do rady miejskiej nie są jeszcze zamknięte, choć główni pretendenci zostali już przyporządkowani poszczególnym miejscom.
W okręgu nr 1 listę otwiera Zbigniew Sawicki, mąż posłanki Beaty Sawickiej. Za nim jest Wiesław Tomera. W okręgu nr 2 liderem jest Marek Obrębalski. Liście w okręgu nr 3 przewodzi Jerzy Łużniak, a drugie miejsce ma Krzysztof Czerkasow. W okręgu nr 4 z pierwszego miejsca wystartuje Hubert Papaj, asystent posłanki Sawickiej.
- Wyborcy na naszych listach znajdą doświadczonych samorządowców, a także lekarzy, ludzi kultury i sztuki, przedsiębiorców, a nawet studentów - wylicza Marek Obrębalski.
Sprawdzeni na czele
Jeleniogórska lewica do rady miejskiej we wszystkich okręgach wystawi podwójną ilość kandydatów. Kandydaturę Józefa Kusiaka na ponowną kadencję lewica ogłosiła już w lipcu.
A do rady miejskiej w okręgu nr 1 z pierwszego miejsca wystartuje Józef Sarzyński, a za nim będzie Grażyna Malczuk i Andrzej Gorzałczyński. W okręgu nr 2 liście przewodzi Jerzy Pleskot, z "dwójką" kandyduje Marian Hübner, a z trzeciego miejsca Leszek Karbowski. W okręgu nr 3 pierwsze miejsce ma Józef Kusiak, a drugie Zygmunt Klimowcz (UP). Na kolejnych miejscach znaleźli się m.in. Wojciech Zawlik i Wojciech Chadży.
W okręgu nr 4 listę otwiera Zbigniew Ładziński, któremu propozycję kandydowania składało także PSL. Pozycję nr 2 ma Leon Grzonkowski, były komendant rejonowy policji w Jeleniej Górze.
- Pierwsze miejsca na listach zaoferowaliśmy dotychczasowym radnym oraz osobom, które sprawdziły się już w działalności samorządowej i społecznej - mówi Andrzej Gorzałczyński, szef sztabu wyborczego lewicy.
Ludowcy jednak osobno
Pod własnym szyldem idzie do wyborów w Jeleniej Górze także Polskie Stronnictwo Ludowe z kandydaturą Romana Kwaśnickiego na prezydenta miasta. Adam Smoliński, rzecznik sztabu wyborczego, przyznał, że jeszcze niedawno trwały rozmowy w sprawie wspólnego startu z PO, ale oba ugrupowania nie dogadały się.
Oprócz członków PSL-u na listach tej partii znajdą się też kandydaci bezpartyjni.
W okręgu nr 1 listę otwiera Sławomir Matkowski, a w okręgu nr 2 Marian Michalski. Olga Jabłonko to liderka w okręgu nr 3, a za nią jest były szef powiatowych struktur ludowców Kazimierz Huk. "Jedynka" w okręgu nr 4 przypadła Franciszkowi Jóźwiakowi.
Lokalne szyldy
Własny komitet wyborczy zarejestrowała Rodzina Karkonoska, która wystawiła swoje listy także w poprzednich wyborach samorządowych. "Jelenia Góra Nasz Dom" to komitet wyborczy, którego liderką jest Zofia Czernow. Kandydatów na radnych wystawi również lokalny komitet "Nasze Góry".
Jako pierwszy z lokalnych komitetów zarejestrował się komitet Eugeniusza Piotrowskiego, kandydata na prezydenta Jeleniej Góry.
Zamiar kandydowania na prezydenta miasta zgłaszał publicznie już jakiś czas temu Grzegorz Niedźwiecki, obecny radny. Być może o tę funkcję będzie się też ubiegał Ryszard Gronowski, szef jeleniogórskich struktur Samoobrony.

Nowiny Jeleniogórskie