Apel: nie wypalaj traw!

Głównym zagrożeniem dla życia roślin, zwierząt i ludzi jest ogień. Wypalanie traw i suchych pozostałości roślinnych stanowi corocznie w okresie wiosennym bardzo duże niebezpieczeństwo dla wszystkich żywych istot, w tym także dla życia ludzkiego oraz doprowadza do wyjaławiania gleby.

W skali kraju na Dolnym Śląsku proceder ten jest nagminny i z roku na rok odnotowuje się zwiększoną ilość zgłoszeń pożarów spowodowanych wypalaniem łąk, rowów i nieużytków!

Wypalanie traw prowadzi do:

- rozprzestrzeniania się ognia
Efektem wypalania traw są niekontrolowane pożary, które doprowadzają do szkód materialnych, a także zagrażają życiu ludzi. Dotyczą one terenów zabudowanych, tras ruchu drogowego, kolejowego, obszarów przyleśnych i leśnych, użytków rolnych itp.

- wyjaławiania gleby
W trakcie pożaru łąk i nieużytków gwałtownie wzrasta temperatura, tym samym doprowadzając do niszczenia warstwy próchnicy i zamierania wielu mikroorganizmów glebowych odpowiedzialnych za jej żyzność.

- zabijania roślin i zwierząt
W trakcie wypalania od płomieni ginie wiele drobnych organizmów, w tym owadów, płazów, gadów czy ssaków, które nierzadko objęte są ochroną prawną i stanowią cenny składnik ekosystemu. Ogień niszczy ich miejsca występowania i rozwoju oraz roślinne składniki pokarmowe niezbędne do ich przeżycia i egzystencji w danym obszarze.

- niszczenia atmosfery
Dym i dostające się do atmosfery szkodliwe substancje stanowią bezpośrednie i pośrednie zagrożenie dla ludzi i otaczającej nas przyrody.

- ponoszenia niepotrzebnych kosztów związanych z gaszeniem pożarów
Każda akcja gaśnicza, interwencja straży pożarnej do płonących łąk i nieużytków rolnych generuje ogromne koszty. Każdego roku ogromna suma pieniędzy przeznaczana jest wyłącznie na gaszenie bezmyślnie wywołanych pożarów.
Wypalanie traw niszczysz przyrodę i jest nielegalne!

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra