Tesco planuje rozbudowę pasażu

Jeleniogórski hipermarket Tesco chce się rozbudować o prawie 8 tysięcy metrów kwadratowych. Tyle bowiem miałby zająć pasaż handlowy, w którym znalazłyby się drobne sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe. Dodatkowa powierzchnia handlowa miałaby być wykorzystana tylko pod taką formę działalności, a nie do rozszerzenia sprzedaży "hipermarketowej".



Tesco złożyło w urzędzie miasta wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na rozbudowę centrum handlowego. Jeszcze do 28 września w wydziale ochrony środowiska każdy mieszkaniec może w tej sprawie złożyć swoje wnioski i uwagi.
Rozbudowa centrum handlowego o pasaż, w którym będzie co najmniej kilkanaście oddzielnych sklepów, stoisk i punktów usługowych, nie musi uzyskać zgody rady miejskiej, choć powierzchnia całego pasażu przekroczy 2 tysiące metrów kwadratowych. Według przepisów nie jest to obiekt handlowy wielkopowierzchniowy.
Z dokumentów złożonych do wniosku wyczytać można, że pasaż ma stanąć na części obecnego parkingu od strony południowej. Z tego powodu liczba miejsc parkingowych zmniejszy się do 650. Sklepy i punkty usługowe mają być dzierżawione różnym podmiotom, a 20 procent powierzchni będzie przeznaczone pod usługi gastronomiczne.
O 14 tysięcy metrów chce się z kolei rozbudować centrum handlowe Echo na Zabobrzu. Wniosek w tej sprawie wpłynął do ratusza już w zeszłym roku i po burzliwej debacie rada miejska zdecydowała się na sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu planowanej inwestycji.
Właściciel obiektu - Echo Investment, chce poszerzyć istniejący obiekt m.in. o galerię handlową oraz multikino.
Nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona ewentualna zgoda na lokalizację w mieście supermarketu branży budowlanej. Firma developerska pracująca na rzecz sieci tego typu sklepów (mówiło się o Obi lub Castoramie) zainteresowana była kupnem gruntu między centrum handlowym Echo a ośrodkiem Juventuru przy ulicy Legnickiej.
Inwestorów interesowało 8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Teren ten także nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego terenu.
W ubiegłym roku władze miasta przekonywały, że potencjalni inwestorzy byliby skłonni do współfinansowania przebudowy układu komunikacyjnego, który obsługiwałby centrum handlowe. Wybudowanie nowej ulicy i skrzyżowania oraz wjazdów i zjazdów kosztowałoby ok. 5 mln złotych.
Sprawa jednak ucichła, bo ostatecznie rada miejska nie zajmowała się sprawą tych gruntów i ich ewentualnego przeznaczenia.

Nowiny Jeleniogórskie