JVC zastanawia się nad Bolesławcem
JVC rozważa budowę fabryki telewizorów ciekłokrystalicznych pod Bolesławcem, tuż przy autostradzie A4. Ma zatrudnić ok. tysiąca osób i zainwestować kilkadziesiąt milionów dolarów. Z naszych informacji wynika, że JVC dopiero bada rynek i szuka odpowiedniej lokalizacji.
Jeszcze niedawno Japończycy brali pod uwagę przede wszystkim Słowację, gdzie zainwestował Sony. Teraz bardzo prawdopodobnie wybiorą Polskę. Informację potwierdziliśmy w kilku źródłach. Japończycy zainwestują w Polsce ok. 40 mln dolarów i zatrudnią ok. tysiąca osób.
Gdzie miała by stanąć fabryka?
- Najpewniej nie w podwrocławskich Kobierzycach, głównym polskim ośrodku produkcji paneli LCD. Tam bowiem brakuje już miejsca na takie inwestycje. Fabryki stawia tam LG Philips LCD, LG Electronics, a w przyszłym roku Toshiba - twierdzi osoba, która brała udział w spotkaniach z przedstawicielami JVC. - Pod uwagę brane są działki niedaleko Łysomic pod Toruniem, gdzie zainwestuje Sharp, Września, blisko zakładów Tonsilu, i przede wszystkim Bolesławiec. Jego atut to położenie przy autostradzie A4. Dzięki temu bardzo szybko będzie można tam transportować spod Wrocławia komponenty do produkcji telewizorów [we Wrocławiu 3M będzie produkować folie optyczne, a w Kobierzycach LG Philips LCD - panele LCD - red.].
Bolesławiec szansę na inwestycję ma nie tylko dzięki dobrej lokalizacji, ale i świetnie przygotowanym dużym działkom (JVC szuka ok. 20-hektarowej).
Piotr Roman, prezydent Bolesławca: - Na razie mogę jedynie powiedzieć, że prowadzimy rozmowy z kilkoma dużymi koncernami. Więcej zdradzimy, dopiero gdy podpiszemy umowę - ucina.
Dolny Śląsk staje się powoli prawdziwym centrum produkcji telewizorów i monitorów LCD w Europie.
Dzieje się tak dlatego, że koncernom po prostu opłaca się przenoszenie produkcji z Azji do Europy Środkowej. Dzięki temu omijają 14-proc. stawkę celną na wyroby gotowe, którą musiałyby zapłacić, wprowadzając sprzęt RTV z azjatyckich fabryk na unijny rynek, który w ostatnich latach jest najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem telewizorów ciekłokrystalicznych na świecie.
Gazeta Wyborcza