Drugi stopień zagrożenia lawinowego

Ogłoszony stopień zagrożenia lawinowego: 2. Umiarkowany

Wzrost zagrożenia ze względu na opad śniegu (ok 15 cm za ostatnie 24 h/ przy silnie wiejącym (15m/s) północno-zachodnim wietrze. Zagrożenie lawinowe na stromych stokach przede wszystkim w miejscach odłożenia śniegu przez wiatr - odłożone "poduszki" śniegowe mające charakter pułapek. W tych miejscach możliwe lawiny samoistne - opisana sytuacja dotyczy głównie Kotłów polodowcowych, a także stromych zboczy powyżej górnej granicy lasu.

W Karkonoszach pokrywa śnieżna zbudowana ze śniegu zmrożonego, miejscami przewianego, pokrytego lodoszrenią po ostatnich ociepleniach. Na tym podłożu odłożony śnieg świeży i przewiany z ostatnich opadów, lokalnie zachowane poduszki ze starszego śniegu. Pokrywa o grubości ok. 5-35 cm w miejscach odkładania śniegu przez wiatr znacząco więcej, temperatura w granicach -6°C, wiatr 15 m/s z kierunków północno- zachodnich (7:00).

Na szlakach turystycznych miejscami występuje oblodzenie, i zaspy, które utrudniają wędrowanie w partiach szczytowych zalecane jest używanie raków (Szlak na Śnieżkę).

Informacje o utrudnieniach i zamknięciu szlaków turystycznych prowadzących przez Kotły polodowcowe ze względu na warunki zimowe i występujące zagrożenie lawinowe dostępne na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Stabilność pokrywy śnieżnej

Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach na ogół jednak jest związana dobrze.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny

Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi strefami

Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach1, oraz na stokach średnio stromych1 szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

GOPR