Zapadł wyrok w sprawie uprawy konopi innych niż włókniste

Kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia ich wykonania wyraźnie wskazują na nieopłacalność popełniania przestępstw

W dniu 27 października 2014 roku przed Sądem Okręgowym zapadł wyrok w sprawie ujawnionej w styczniu 2014 roku uprawy konopi innych niż włókniste.
Jak ustalił prokurator w wyniku przeprowadzonego śledztwa, jesienią 2013 roku czterej młodzi mężczyźni- a w tej liczbie dwaj studenci, postanowili zacząć uprawiać konopie wykorzystując nasiona, które posiadał jeden z nich. W tym celu wynajęli dom przy ulicy Podleśnej w Jeleniej Górze, w którym od listopada 2013 roku rozpoczęli uprawę, dokonując uprzednio zakupu niezbędnych urządzeń. Właściciel domu nie wiedział o prawdziwym celu jego wynajęcia- podejrzani pozostawili w nim prywatne rzeczy, tak, by sprawiał wrażenie na bieżąco użytkowanego przez wynajmujących. Oczekując na własne zbiory mężczyźni raczyli się marihuaną, która posiadał jedne z nich, w związku z czym 28-letni Chrystian D. usłyszał także zarzuty sprzedaży 40 gram marihuany, a także posiadania ponad 70 gram tego narkotyku, jak i ponad 5 gram metaamfetaminy, a także ułatwiania użycia innym osobom w co najmniej 15 przypadkach marihuany.
Gdy w dniu 8 stycznia 2014 roku w budynku zawitali funkcjonariusze CBŚ, ujawnili tam 333 rośliny konopi, a także ponad 36 gram gotowego suszu.
W toku błyskawicznie przeprowadzonego śledztwa- zakończonego już w lutym 2014 roku, prokurator uzyskał opinię biegłego z zakresu badań fizykochemicznych, z której wynika, iż z zabezpieczonych roślin można było wytworzyć łącznie ponad 667 gram marihuany, natomiast z zabezpieczonego suszu można było przygotować ponad 376 porcji handlowych, czyli takich, których jednorazowe spożycie pozwala na odurzenie się jednej osoby.
W wydanym wyroku Sąd Okręgowy wymierzył trzem oskarżonym za samą uprawę i wytworzenie znacznej ilości środka odurzającego po 3 lata pozbawienia wolności i grzywny. Chrystian D. jako pomysłodawca przedsięwzięcia skazany został za ten czyn na karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Odrębne kary sąd wymierzył oskarżonym za posiadanie ujawnionych narkotyków, jak i - tak odpłatne, jak i nieodpłatne udzielanie ich sobie nawzajem, jak i innym osobom.
W rezultacie Chrystianowi D. sąd wymierzył karę łączną w wymiarze 4 lat pozbawienia wolności, przepadek korzyści majątkowej uzyskanej ze sprzedaży narkotyków, jak i grzywnę, 23-letniemu studentowi Marcinowi K. sąd wymierzy karę łączną 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, przepadek korzyści i grzywnę, zaś 24-letniemu studentowi Przemysławowi Ł. i 27-letniemu Marcinowi B. kary po 3 lata pozbawienia wolności i grzywny. Ponadto sąd zasadził od wszystkich oskarżonych koszty związane z przeprowadzonym postępowaniem i wymierzył im opłaty.
Orzeczenie nie jest prawomocne. W dacie wydania wyroku tymczasowo aresztowany pozostawał jeszcze jeden z oskarżonych, wobec pozostałych sąd uchylił stosowanie izolacyjnych środków zapobiegawczych w kwietniu i w lipcu 2014 roku.
Żaden z oskarżonych nie był w przeszłości karany sądownie.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze