Zatrzymano osoby wyłudzające rzekome łapówki w zamian za odstąpienie od czynności służbowych

W miniony piątek 17 października 2014 roku sąd uwzględnił dwa wnioski Prokuratora Rejonowego w Lubaniu i zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec dwóch osób, które uczestniczyły w procederze wyłudzania pieniędzy od starszych osób. Jednym z podejrzanych jest młodociany- 20 letni mieszkaniec Wojanowa, z kolei drugi, to 25-letni mieszkaniec Poznania.
Do pierwszego z oszustw doszło 7 października 2014 roku w Kamiennej Górze. Mieszkanka tej miejscowości została poinformowana telefonicznie o tym, iż jej wnuk spowodował wypadek drogowy i trwają policyjne czynności z jego udziałem. Telefoniczny rozmówca zaproponował, iż za kwotę 20 tysięcy złotych Policja odstąpi od wykonywania dalszych czynności, na co pokrzywdzona przystała i wypłaciła osobie, która zgłosiła się po pieniądze, kwotę 20 tysięcy złotych.
Podobny sposób działania sprawcy zaprezentowali w dniu 14 października 2014 roku, wyłudzając 20 tysięcy złotych od mieszkanki miejscowości Leśna, w zamian za odstąpienie od czynności policyjnych z jej wnukiem-rzekomym sprawcom rzekomego wypadku drogowego.
16 października 2014 roku podejrzani próbowali wyłudzić w ten sam sposób pieniądze - tym razem polskie, jak i euro, od mieszkanki Lubania, informując ja o trudnej sytuacji prawnej, w jakiej rzekomo znalazł się jej siostrzeniec. Tym razem doszło jedynie do usiłowania, gdyż mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Policji.

Prokuratura oczekuje na wyniki działań Policji, zmierzających do ujęcia pozostałych osób, które uczestniczyły w procederze.

Działanie sprawców stanowi niejako ewolucję dotychczas niestety często wykorzystywanej metody "na wnuczka" w metodę, kiedy rozmówca również powołuje się na los członka rodziny, informując przy tym o trudnej sytuacji w jakiej ta osoba się znalazła. Telefonujący sugerują przy tym, iż są funkcjonariuszami Policji bądź osobami, które mogą wpłynąć na czynności policji tak, by osoba bliska nie poniosła odpowiedzialności karnej. Pieniądze są odbierane tytułem zapłaty rzekomego poręczenia majątkowego, bądź też jak w opisanych trzech przypadkach tytułem rzekomej korzyści majątkowej za niezgodne z przepisami prawa odstąpienie od czynności służbowych.
Przestrzegając przed tego typu działaniami należy wskazać, iż w przypadku, gdy istnieją przesłanki do zapłaty poręczenia majątkowego wobec osoby, której przedstawiono zarzut w postępowaniu karnym- w jego wstępnej fazie, w pierwszej kolejności osoba taka powinna zostać przesłuchana przez prokuratora, który następnie wydaje postanowienie o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego, w treści którego wpisywana jest kwota, numer konta na które pieniądze powinny zostać wpłacone jak i termin, do kiedy należy tego dokonać. Postanowienie takie opatrzone jest nie tylko pieczęcią prokuratora i jego podpisem, ale też pieczęcią nagłówkową danej jednostki Prokuratury a nadto tak zwaną pieczęcią okrągłą i zawsze przekazywane jest podejrzanemu w oryginale. Przyjęcie poręczenia majątkowego następuje protokolarnie w jednostce Prokuratury.
Informując o powyższym w imieniu prokuratorów apeluję, aby we wszystkich wątpliwych sytuacjach zasięgać informacji telefonicznie lub osobiście w danej jednostce organizacyjnej Prokuratury, kontaktując się na numery telefonów podane na stronie internetowej lub w książce telefonicznej.
Ponadto informacje o fakcie zatrzymania danej osoby można zweryfikować kontaktując się z właściwą jednostką Policji.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze