Plac rekreacyjny na Zabobrzu

- Ten plac rekreacji, który właśnie powstaje, a jego budowa będzie zakończona za kilka tygodni, jeszcze w październiku - powiedzieli Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry i Marian Szcześniak, wiceprezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - to efekt współpracy i wspófinansowania inwestycji potrzebnej Jeleniogórzanom. - Urządzenia, ,jakie tu będą zainstalowane, nie są do tej pory stosowane w mieście, a będą z nich korzystać i pięcio- i osiemdziesięciolatkowie - dodał prezes M. Szcześniak.

Będzie tu 10 stanowisk do aktywnej rekreacji fitness (niektóre dostępne właśnie dla dzieci), tzw. podniebne deskorolki, 5,5 metrowa wieża do sznurowej wspinaczki, a także stoły do gier, stół do ping-ponga i przeróżne inne.

- Jest dla nas ważne - stwierdził M. Zawiła - że ten obiekt powstaje w ścisłej współpracy Spółdzielni i Miasta, co wymagało pokonania pewnych barier formalnych, ale chcieliśmy podkreślić po raz kolejny, że Zabobrze jest integralną cząstką Jeleniej Góry, a osiedle Zabobrze III do tej pory nie miało podobnych urządzeń. Tuż obok rezerwujemy miejsce pod ewentualną budowę żłobka z przedszkolem, bo ta cząstka miasta nie ma jeszcze takiego obiektu, a sporo tu młodych ludzi.

- Wiosną powstała wspólna komisja, miasta i Spółdzielni - dodał M. Szcześniak - i stworzyła listę 30 zadań, które z punktu widzenia spółdzielców są ważne dla Zabobrza. Ustalono harmonogramy realizacji na najbliższe lata i muszę przyznać, że 14 z tych zadań zostało już zrealizowanych, albo kończy się praca przy nich. Harmonogramy, które sobie założyliśmy są w pełni dotrzymywane. A ten plac jest najbardziej efektownym zwieńczeniem tegorocznego cyklu budów w osiedlu.

Plac wyceniono wstępnie na 600 tys. zł, z czego po połowie miały sfinansować Miasto i Spółdzielnia. Wystąpienie wysokich wód gruntownych skomplikowało budowę i wpłynęło na zwyżkę kosztów o prawie 100 tys. zł, ale wykonano tak głębokie prace drenarskie, że nie powinny wystapić problemy w trakcie eksploatacji.

UM JG