Centralne Biuro Śledcze w Jeleniej Górze
Po kilku latach starań w mieście powstał wydział CBŚ. - Przenosiny z Wałbrzycha Centralnego Biura Śledczego znacznie ułatwią nam pracę - uważają jeleniogórscy prokuratorzy zajmujący się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej.
Oficerowie CBŚ od kilku tygodni pracują w budynku Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Zajmują kilka pokoi na jednym z pięter budynku. Docelowo ma tam pracować 15 funkcjonariuszy. - Jeleniogórski wydział Centralnego Biura Śledczego powstał po likwidacji komórki w Wałbrzychu - mówi nadkomisarz Krzysztof Hajdas z biura prasowego Komendy Głównej Policji w Warszawie.
Na razie nie wszystkie etaty są obsadzone, ponieważ nie wszyscy policjanci wałbrzyskiego wydziału zdecydowali się przenieść do pracy w Jeleniej Górze. Niedobory kadrowe mają być uzupełnione do końca tego roku.
Mimo że wydział na razie jest w fazie organizacji, policjanci prowadzą już działania operacyjne. Współpracują głównie z wydziałem do spraw przestępczości zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze (takiego nie było w prokuraturze wałbrzyskiej).
Trwa między innymi śledztwo w sprawie olbrzymiej afery finansowej, która swym zasięgiem obejmuje całą Polskę. Dokonano już pierwszych zatrzymań podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy, oszustwa bankowe i paliwowe. Zdaniem prokuratorów w aferę zamieszanych jest kilkaset osób.
- Powstanie CBŚ w Jeleniej Górze bardzo ułatwi nam pracę. Dotychczas musieliśmy korzystać z pomocy oficerów CBŚ z Wrocławia lub Wałbrzycha. To wiązało się z kłopotliwymi dojazdami i nie raz ze stratą cennego czasu.
Trudno też omawiać szczegóły śledztw przez telefon. Przestępcy przecież dysponują nowoczesną techniką podsłuchową - mówi Ewa Węglarowicz - Makowska z jeleniogórskiej prokuratury okręgowej.
Wykorzystanie policjantów z jeleniogórskiej komendy było ograniczone, gdyż nie mogą oni pracować poza terenem powiatu. Funkcjonariusze CBŚ mogą zaś prowadzić działania operacyjne na terenie całego kraju.
- Przestępstwa dotyczące np. afer paliwowych są dokonywane w różnych miastach w całej Polsce. Grupy przestępcze nie ograniczają terytorialnie swej działalności. Poza tym nasz przygraniczny rejon jest szczególnie atrakcyjny dla zorganizowanej przestępczości.
Np. wcześniej, gdy prowadziliśmy dużą sprawę w Bogatyni, funkcjonariusze CBŚ musieli na jakiś czas przeprowadzić się w rejon Zgorzelca - mówi prokurator Makowska.
Oficerowie jeleniogórskiego oddziału CBŚ podlegają pod zarząd biura we Wrocławiu, ten kieruje jeszcze pracą terenowego wydziału w Opolu. We wrocławskiej centrali są wyspecjalizowane trzy komórki zajmujące się przestępczością: narkotykową, kryminalną i ekonomiczną. Funkcjonariusze z oddziałów terenowych nie specjalizują się w określonych typach przestępstw, prowadzą wszystkie rodzaje spraw.
Centralne Biuro Śledcze powstało 15 stycznia 2000 z połączenia działającego od 1994 roku Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną oraz działającego od 1997 roku Biura do Spraw Narkotyków. CBŚ jest jednostką policji mającą za zadanie zwalczanie przestępczości zorganizowanej, transgranicznej i narkotykowej oraz rozpoznawanie i rozpracowywanie groźnych grup przestępczych. Pracuje w niej 1600 osób.
Słowo Polskie Gazeta Wrocławska