Walka z bezrobociem
Jelenia Góra przyciąga nie tylko miłośników teatru. W mieście coraz chętniej swój kapitał lokują inwestorzy. Powstają nowe miejsca pracy, choć miejscowi nadal narzekają na bezrobocie. W tym roku Jelenią Górę czekają kolejne duże inwestycje. Jelenia Góra to jedno z najpiękniej położonych miast Dolnego Śląska. Miasto ma znacznie więcej atutów - dobre położenie i skomunikowanie miasta, a także bliskość granicy sprawia, że Jelenią Górę coraz częściej wybierają inwestorzy. I to inwestorzy z dużym kapitałem. Wyznaczyliśmy strefę działalności gospodarczej przy ulicy Spółdzielczej. To 80 ha, na których powstały firmy przychodzące do Jeleniej Góry - informuje Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta Jeleniej Góry.
Dziś w strefie działa 12 firm, zatrudniają 4,5 tys. pracowników z całego regionu. Największe firmy właśnie się rozbudowują. Niemiecki Draexlmaier produkuje wyposażenie do samochodów. Stawia kolejne hale i już zapowiada zatrudnienie kolejnych 400 osób. Prężnie działa producent mebli - firma ZORKA. Firma zatrudnia 500 osób, zatrudni jeszcze 50.
Rozwijają się zagraniczne firmy, ale na brak zleceń nie narzekają też lokalni przedsiębiorcy. Rodzinna spółka Kubex zatrudnia 50 osób, średnia pensja wynosi 4500 zł. Firma zarabia głównie na exporcie mięsa do Czech. Miesięczne dochody spółki sięgają 8 mln zł.
W samej Jeleniej Górze bezrobocie jest najniższe w regionie wynosi około 8%, ale z okolicznych miejscowości ludzie muszą wyjeżdżać za pracą. Miasto zapewnia jednak, że wkrótce znów przybędzie miejsc pracy. Działki pod budowę zakładów wykupiły właśnie cztery nowe firmy.
TVP