400 tysięcy zł dla Szklarskiej Poręby
8 mln złotych - na taką kwotę opiewają straty wyrządzone przez powódź sprzed kilkunastu dni w gminie Szklarska Poręba. Sporządzone przez rzeczoznawców koszty naprawy przekraczają połowę rocznego budżetu miasta. Tymczasem promesa pomocy ze środków budżetu państwa to niespełna 400 tyś zł, co stanowi mniej niż 5% wysokości poniesionych przez miasto szkód.
W tej sytuacji brak realnych możliwości, aby Gmina była w stanie w ciągu nawet kilku lat odtworzyć stan infrastruktury sprzed klęski żywiołowej.
Zniszczeniu lub poważnym uszkodzeniom uległo wiele kilometrów szlaków komunikacyjnych oraz urządzenia i budowle hydrotechniczne, także na obszarach administrowanych przez Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Karkonoski Park Narodowy i Stowarzyszenie Bieg Piastów - jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarstwa biegowego w Europie.
Najpilniejszym zadaniem jest natychmiastowe przystąpienie do odbudowy kilku fragmentów drogi krajowej nr 3 na odcinku między Piechowicami a Szklarska Porębą. Przywrócenie jej pełnej przejezdności ma zasadnicze znaczenie z uwagi na zbliżający się sezon zimowy.
Szklarska Poręba jest jednym z największych i najpopularniejszych w kraju ośrodków narciarstwa biegowego i zjazdowego, z którego korzysta corocznie kilkaset tysięcy osób. Jedyna funkcjonująca jeszcze droga dojazdowa do miasta, z uwagi na ukształtowanie terenu oraz skromne parametry techniczne, nie jest w stanie zapewnić bezpiecznych warunków komunikacyjnych, a w okresach zimowych bywa nieprzejezdna.
Zarządcy dróg nie mają możliwości natychmiastowego przystąpienia do prac remontowo - odtworzeniowych zniszczonej infrastruktury. Główną przyczyną są obowiązujące procedury przetargowe.
Dlatego samorządowcy chcą uznania miejscowości dotkniętych skutkami powodzi za obszar klęski żywiołowej. Podjęcie takiej decyzji daje cień szansy na to, aby najpoważniejsze uszkodzenia zostały usunięte jeszcze przed zimą.
Muzyczne Radio