Monitoring przeciwko wykroczeniom drogowym
Kierowcy łamiący przepisy w ścisłym centrum miasta muszą obawiać się nie tylko patroli Straży Miejskiej czy Policji. Miasto obserwuje około 150 kamer.
Kilkadziesiąt kamer rozmieszczonych w centrum miasta czuwa nad zasadnością wjazdu za zakaz ruchu bądź parkowaniem w miejscach niedozwolonych. Gdy kamera zarejestruje wykroczenie, ustalone zostają dane właściciela pojazdu a następnie zostaje wezwany on do siedziby Straży Miejskiej celem złożenia stosownych wyjaśnień. Należy dodać, że kamery bez problemu rejestrują numery rejestracyjne pojazdu, wizerunek kierowcy jeśli jest w środku a nawet ważność uprawnień na wjazd czy parkowanie. Materiał taki to podstawa do wszczęcia postępowania, pouczenia, ukarania mandatem karnym bądź skierowania sprawy do sądu.
Przypominamy, że zgodnie z przepisami uprawnienia na wjazd za zakaz ruchu bądź parkowanie na kopercie dla osoby niepełnosprawnej muszą znajdować się w widocznym miejscu. Jeśli kierowca tego nie zrobi naraża się na wezwanie do Straży Miejskiej i składanie wyjaśnień. Dyżurni monitoringu zwracają szczególną uwagę na zasadność parkowania w miejscach dla osób niepełnosprawnych, parkowania pojazdów w strefie zamieszkania poza miejscami wyznaczonymi oraz wjazdu za zakaz ruchu, poza godzinami wyznaczonymi, pojazdów dokonujących zaopatrzenia.
Należy dodać, że działania te nie zakłócają codziennych działań patroli w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nie znaczy to, że patrole znikły z centrum miasta. Monitoring ma tylko usprawnić pracę strażników a przede wszystkim zapewnić ład i porządek w ścisłym centrum miasta.
SM JG