Zakaz wypalania traw

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra apeluje:

Od wielu lat okres wiosenny to czas, w którym wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Jest to spowodowane wypalaniem traw oraz suchych pozostałości roślinnych, które to stanowi poważne zagrożenie dla ludzi, roślin i zwierząt.

Tylko w 2013 roku jednostki straży pożarnej z powiatów jeleniogórskiego, lwóweckiego czy kamiennogórskiego wyjeżdżały do pożarów łąk
i nieużytków aż 254 razy!

Wypalanie traw:

zabija zwierzęta i rośliny

Ogień doprowadza do trwałego uszkodzenia roślinności oraz uniemożliwia jej regenerację.
Płomienie zagrażają wszystkim dziko występującym zwierzętom, niszcząc ich miejsca występowania i rozwoju.

doprowadza do niszczenia gleby

W wyniku podwyższonej temperatury wywołanej procesem spalania gleba jest wyjaławiana, wiele organizmów glebowych odpowiedzialnych za jej żyzność zamiera, tym samym naruszając równowagę biologiczną.

naraża na niebezpieczeństwo Ciebie oraz Twoich bliskich

Wypalanie traw prowadzi do rozprzestrzeniania się ognia w niekontrolowany sposób. Gdy ogień pojawi się w pobliżu miejsc zamieszkania, tras ruchu drogowego, kolejowego czy terenów leśnych może zagrażać bezpośrednio człowiekowi.

zanieczyszcza atmosferę

Wraz z dymem do atmosfery dostają się substancje niepożądane takie jak dwutlenek węgla czy siarki, które są szkodliwe dla ludzi, jak i otaczającej nas przyrody.

generuje wiele niepotrzebnych kosztów związanych z akcjami pożarniczymi

Każdy wyjazd jednostki straży pożarnej do akcji gaśniczej łąk i nieużytków rolnych wiąże się z zaangażowaniem wielu osób oraz sprzętu gaśniczego, co pochłania ogromne ilości środków pieniężnych, które powinny być przeznaczone na ratowanie ludzkiego życia.

Wypalanie traw jest nielegalne i zabronione!

WYBRANE PRZEPISY DOTYCZĄCE WYPALANIA TRAW

USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009, Nr 151, poz. 1220) Art. 124
"Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów".

Art. 131
"Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny"

USTAWA z dnia 28 września 1991r. o lasach (Dz. U. 2011, Nr 12, poz. 59)
Art. 30, pkt 3

"W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych".

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
§ 40.1
"W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywoływać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności : 1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządce lasu
§ 43
Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione"

Ustawa z dnia 2 grudnia 1994 r. o zmianie ustawy- Kodeks wykroczeń
(Dz.U. z 2013 r. poz. 482, 829, 1247, 1446, 1567)
Art. 82.
"§ 1. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji [...]
§ 3. Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień [...]
§ 4. Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, [...]
§ 5. Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem [...] podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany [...]"

USTAWA z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny
Art. 163
"Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Art. 164
"Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych
Oddział Jelenia Góra
ul. Kamiennogórska 2
58-570 Jelenia Góra
tel. (075) 75-53-735