Lepsze powietrze na Dolnym Śląsku
Za pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na Dolnym Śląsku ma poprawić się jakość powietrza - można bowiem zdobyć dopłatę do wymiany pieców węglowych na gazowe lub solarne, ocieplanie budynków, budowę sieci ciepłowniczej. Program jest całkiem nowy i pilotażowy, a do rozdzielenia jeszcze w tym roku jest 35 mln zł. Inspekcja Ochrony Środowiska precyzyjnie monitoruje zanieczyszczenia powietrza. Są takie miejsca, gdzie - dla zdrowia - lepiej wstrzymać oddech. Teraz Fundusz Ochrony Środowiska szczególnie zagrożonym terenom - m.in. Wrocławiowi, Jeleniej Górze, Legnicy i uzdrowiskom - oferuje pieniądze na poprawę jakości powietrza.
Wnioski o dofinansowanie złożyło 5 dolnośląskich gmin, w tym Szczawno-Zdrój. Wrocław za ponad 5 mln złotych ma wyremontować 9 kamienic. Żaden lokator nie będzie w nich miał pieca na węgiel.
Jednak Wrocław ma tysiące węglowych pieców i ogromne zapotrzebowanie na węgiel. Sezon w pełni - opał schodzi na tony i worki. Niełatwo jest bowiem porzucić węgiel, nawet jeśli kopci i smrodzi. Inwestycja w nowoczesny piec przerasta możliwości wielu rodzin. Teraz jednak gmina Wrocław dostała z Funduszu Ochrony Środowiska 20 mln zł na 5 lat na dopłaty do wymiany pieców i instalacje ciepłownicze. Pieniądze zacznie dzielić, gdy zapadną stosowne uchwały rady miejskiej. "Już teraz mieszkańcy bardzo się tym interesują. Codziennie jest kilkanaście telefonów" - informuje Julia Wach z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Aż dziw bierze, że dolnośląskie gminy wykorzystały tylko połowę pieniędzy, którymi dysponował w tym roku Fundusz Ochrony Środowiska.
Program Funduszu ma spowodować, że w ciągu roku emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 5 tys. ton. Program potrwa 5 lat - kończy się w 2018 roku - jest więc jeszcze sporo czasu, aby starać się o dofinansowanie.
TVP