Policjant z Lubania stanie przed sądem za mandaty
Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Rejonowego w Lubaniu akt oskarżenia przeciwko 28-letniemu Andrzejowi S., któremu zarzucono przekroczenie w okresie od 6 marca 2011 roku do 29 lutego 2012 roku w Lubaniu uprawnień służbowych poprzez poświadczenie nieprawdy w 23 mandatach karnych, na których to dokumentach podrobiono podpisy osób wskazanych w nich jako ukarane za popełnienie wykroczenia, w sytuacji gdy faktycznie osoby te nie zostały ukarane i użycie tychże dokumentów jako autentycznych w czasie rozliczenia po zakończonej służbie tj. o czyn z art. 231§1 i 2 kk i inne.
W toku przeprowadzonego w tej sprawie śledztwa ustalono następujący stan faktyczny. Andrzej S. został przyjęty do służby w Policji w styczniu 2008 roku. W ramach swoich obowiązków posiadał m.in. uprawnienia do nakładania grzywien w ramach postępowania mandatowego.
W związku z tym od 20 sierpnia 2008 r. pobierał bloczki mandatowe, stanowiące podstawę do wystawiania mandatów karnych kredytowych.
Wymieniony dokonał rozliczenia w Komendzie Powiatowej Policji w Lubaniu wszystkich pobranych bloczków mandatowych.
W okresie od dnia 06 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. Andrzej S., w trakcie pełnienia służby, osobiście wystawił 23 mandaty karne kredytowe, w których de facto poświadczono nieprawdę co do faktu ukarania osób za popełnione wykroczenia (przede wszystkim z art. 431 ust. 1 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkholizmowi), pomimo tego, iż osoby, których nazwiska widniały na mandatach faktycznie nie dopuściły się opisanych w nich wykroczeń, a zatem faktycznie nie doszło do ich ukarania. Na mandatach tych w pozycjach "czytelny podpis osoby ukaranej" podrobiono podpisy osób rzekomo ukaranych. Następnie odcinki wskazanych mandatów karnych każdorazowo po zakończonej służbie Andrzej S. rozliczał u dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu.
Z uwagi na sumienne wykonywanie obowiązków służbowych, wyróżniające wyniki w służbie prewencyjnej w zakresie liczby ujawnionych sprawców wykroczeń społecznie uciążliwych wyżej wymieniony, w okresie objętym zarzutem, został czterokrotnie nagrodzony przez Komendanta Powiatowego Policji w Lubaniu uzyskując nagrody pieniężne w łącznej kwocie 1100 zł.
W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy przedstawiono Andrzejowi S. zarzut popełnienia czynu z art. 231 § 1 i 2 kk, art. 271 § 1 i 3 kk i art. 273 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 kk.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Andrzej S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.
Wyżej wymieniony nie był dotychczas karany sądownie. Decyzją Prokuratora Rejonowego w Jeleniej Górze z dnia 20 czerwca 2013 r. wobec Andrzeja S. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusza Policji.
Andrzejowi S. za popełnienie zarzuconego mu czynu grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Sąd termin rozprawy, w niniejszej sprawie, wyznaczył na dzień 14 października 2013 r.
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze