Podtopienia, zerwane linie energetyczne i drzewa po nawałnicy na Dolnym Śląsku

Podtopienia, awarie prądu i połamane drzewa. To najpoważniejsze skutki nawałnicy, która przeszła w nocy nad całym Dolnym Śląskiem. W powiecie lubańskim starosta wprowadził alarm przeciwpowodziowy. Strażacy interweniowali, jak dotąd, ponad 500 razy.

Pod­to­pie­nia, awa­rie prądu i po­ła­ma­ne drze­wa. To naj­po­waż­niej­sze skut­ki na­wał­ni­cy, która prze­szła w nocy nad całym Dol­nym Ślą­skiem. W po­wie­cie lu­bań­skim sta­ro­sta wpro­wa­dził alarm prze­ciw­po­wo­dzio­wy. Stra­ża­cy in­ter­we­nio­wa­li, jak dotąd, ponad 500 razy.
Pogoda, fot. użytkownik anonimowy/Daj Znać! Pogoda, fot. użytkownik anonimowy/Daj Znać!

Naj­po­waż­niej­sza sy­tu­acja ma miej­sce w po­wie­cie lu­bań­skim. Od­by­ło się tam spo­tka­nie szta­bu kry­zy­so­we­go. Jak po­wie­dział Grze­gorz Mie­dziak z Rzą­do­we­go Cen­trum Bez­pie­czeń­stwa, sy­tu­acja jest trud­na ze wzglę­du na wodę, spły­wa­ją­cą z pól. W czę­ści miej­sco­wo­ści nie ma prądu.

Najbardziej ucierpiały Miłoszów, Kościelnik i Olszyna w powiecie lubańskim, które zostały podtopione. Trudna sytuacja jest również w samym Lubaniu, Bogatyni, Zgorzelcu, Świdnicy, Żórawinie, Łosinie i Bolesławcu.

Po burzy, która przeszła przez powiat oleśnicki, na trakcję kolejową pomiędzy miejscowościami Grabowno a Dobroszyce spadło drzewo. - Wstrzymało to ruch pociągu, który tamtędy przejeżdżał. Nikt nie został ranny, a kolej podstawiła autobus, którym w dalszą podróż ruszyło ponad 20 pasażerów - powiedział strażak.

Wskutek opadów, w kilku miejscach podtopieniu i zalaniu uległa droga między Gryfowem Śląskim a Lubaniem. Policja wyznaczyła objazdy. Powalone drzewa zablokowały jezdnię w obu kierunkach między Długołęką a Bykowem.

Najczęściej strażacy są wzywani do połamanych drzew, pozrywanych linii energetycznych, podmytych dróg, zalanych piwnic i zatkanych studzienek kanalizacyjnych W wielu miejscach Wrocławia burza zamieniła ulice w rwące potoki.

Według dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, po intensywnych burzach wystąpił z brzegów małe potoki na terenie powiatu lubańskiego.

- Sytuacji jest dynamiczne, ponieważ burze nadal przechodzą przez region, w tej chili mogę powiedzieć, że podtopienia mamy w wielu miejscowościach na terenie powiatu lubańskiego - mówił dyżurny.

Straż interweniowała również m.in. w powiatach zgorzeleckim, bolesławieckim i jeleniogórskim.

Dziś w dzień przeważająca cześć kraju dostanie się pod wpływ wyżu z rejonu Portugalii. Tymczasem na wschodzie Polski będzie oddziaływał chłodny front atmosferyczny niżu bałtyckiego. W tej części kraju oczekujmy gwałtownych burz z gradem i lokalnie intensywnych opadów deszczu.

Mocno padać będzie również w rejonie Zatoki Gdańskiej. Poza tym na ogół powinno być pogodnie a opady deszczu jeżeli się pojawią to będą słabe i przelotne.

Onet.pl