Debata dot. bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego
26 lipca w Książnicy Karkonoskiej odbyła się debata dot. poprawy bezpieczeństwa w mieście i powiecie jeleniogórskim. Podczas tej debaty skupiono się przede wszystkim na bezpieczeństwie tzw. "niechronionych uczestnikach ruchu". Bramy świetlne montowane nad przejściami dla pieszych oraz policyjne patrole rowerowe były jednym z podstawowych tematów debaty. Organizatorem spotkania była Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze.
W debacie zorganizowanej przez Komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze, której uczestników powitał Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze insp. Zbigniew Ciosmak wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, WORD, KSON, radni Rady Miasta, Komendant i Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze oraz przedstawiciele Stowarzyszeń skupiających rowerzystów z miasta i powiatu.
Podstawowym celem była dyskusja na temat możliwości ograniczenia ilości wszelkich zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów i pieszych oraz poprawa infrastruktury drogowej. Ponad 20 procent ogólnych zdarzeń drogowych jest z udziałem pieszych, dużo mniejszy jest udział rowerzystów, ale w większości przypadków są oni sprawcami zdarzeń. Większość zdarzeń z ich udziałem ma miejsce w okresie letnim oraz późną jesienią, kiedy szybko zapada zmierzch i nie są oni dobrze oznakowani w elementy odblaskowe. Do zdarzeń z udziałem pieszych dochodzi najczęściej na oznakowanych przejściach dla pieszych. Przeciwdziałając temu, wzorem naszych południowych sąsiadów, nad przejściami dla pieszych od kilku już lat montowane są tzw. bramy świetlne, dzięki którym widoczność na przejściach jest bardzo dobra.
Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze insp. Zbigniew Ciosmak podkreślił, że debata służy podnoszeniu świadomości poprzez pokazanie zjawiska i uzmysłowienie mieszkańcom zagrożeń, błędnych i poprawnych zachowań na drogach.
Podczas debaty Komendant Miejski Policji insp. Zbigniew Ciosmak poinformował o koncepcji pilotażowego programu policyjnych patroli rowerowych na terenie miasta i powiatu. Będą to pierwsze takie patrole na Dolnym Śląsku. Policjanci na rowerach poruszać się będą głównymi traktami miejskimi, w parkach, a reagować będą przede wszystkim na wykroczenia społecznie uciążliwe (wandalizm, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych itp.).
Prawdopodobnie patrole rowerowe pojawią się jeszcze podczas wakacji.
KMP JG