Nowe zasady gospodarowania odpadami

Prezydent Jeleniej Góry unieważnił przetarg na odbieranie odpadów komunalnych i ogłosił postępowanie przetargowe po raz drugi. Oznacza to, że kolejny przetarg może być rozstrzygnięty w końcu lipca br., a ze względu na obowiązujące procedury zwycięzca w przetargu będzie mógł rozpocząć faktyczną działalność kilka tygodni później.

Co się będzie działo między 1 lipca, kiedy zacznie obowiązywać ustawa o gospodarce odpadami, a dniem podjęcia pracy przez firmę, która wygra przetarg?

- Zadbaliśmy o to - powiedział Hubert Papaj, zastępca Prezydenta Miasta - żeby mieszkańcy nie odczuli problemów wynikających z unieważnienia przetargu. Firmy które do tej pory odbierały odpady od mieszkańców, będą to czyniły nadal. Równolegle trwać będą (bo już się rozpoczęły) wszelkie inne działania wynikające z ustawy, m. in. rozpoczynamy akcje informacyjną, w naszym mieście funkcjonują już "gniazda" (miejsc z pojemnikami do zbierania odpadów selektywnie zbieranych), mieszkańcy domów jednorodzinnych są już wyposażani w worki do zbiórki odpadów, działać będą jak do tej pory dwa PSZOKi (Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) przy ul. Wolności 161 (baza MPGK) i Krakowskiej 41 (SIMEKO). Przypominam, że w PSZOK można nieodpłatnie złożyć odpady elektroniczne, gabarytowe. Natomiast po stronie mieszkańców leży obowiązek złożenia deklaracji oraz wnoszenia opłaty, tj. 18 lub 28 zł/osoby, w zależności, czy zobowiązali się do segregowania odpadów, czy też nie. Należność należy wnosić w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, najlepiej na konto Miasta 89 1160 2202 0000 0002 4013 2984 w Banku Millenium w lub w kasach Urzędu Miasta, wówczas nie będą pobierane opłaty za przelewy.

- Kto zapłaci za wywóz śmieci od osób które nie złożyły deklaracji? Czy śmieci będą zabierane także z domów, których mieszkańcy nie złożyli deklaracji?

- Miasto ma środki m. in. z podatków i opłat wszystkich mieszkańców, więc jeśli ktoś nie złożył deklaracji i nie opłaci za śmieci to za niego pośrednio płaci jego sąsiad, znajomy czyli my wszyscy. Wszystkim nam zależy na tym aby miasto było czyste, dlatego ponownie apeluję do tych którzy jeszcze nie złożyli deklaracji aby się pospieszyli zanim wynikną z tego tytułu kłopoty, nie jest przecież uczciwym aby korzystać z usług, za które się nie płaci i obciążać tym sąsiada. Jeśli ktoś nie złożył deklaracji a wytwarza odpady będzie miał też w drodze postępowania administracyjnego naliczoną stawkę 28 zł za osobę. W okresie przejściowym będziemy przypominać o tym obowiązku, monitować, funkcjonariusze Straży Miejskiej będą angażowani do sprawdzania czy ktoś nie wyrzuca śmieci na dzikie wysypiska lub nie pali nimi w domu, takie osoby będą surowo karane.

- Zgodnie z informacją z wiosny termin złożenia deklaracji upłynął z dniem ostatnim kwietnia. Czy jeśli ktoś dopiero teraz złoży deklarację zostanie ukarany?

- Zależy nam przede wszystkim na kompletności deklaracji i czystości w mieście. Żaden z mieszkańców, którzy z różnych przyczyn spóźniają się z deklaracją, a złożą ją przed 1 lipca nie będzie w żaden sposób karany.

- Czy wszyscy mieszkańcy będą objęci tą działalnością?

Wszyscy mieszkańcy którzy złożyli deklaracje, zgłosili nam że wytwarzają odpady, następnie obowiązkiem miasta jest ich zebranie i zagospodarowanie. W Jeleniej Górze w imieniu mieszkańców różnych spółdzielni mieszkaniowych złożyły je Spółdzielnie, składali je także zarządcy wspólnot, albo indywidualnie właściciele domków jednorodzinnych. Łącznie wpłynęło już prawie 80% deklaracji, a spływają nadal.

- Wciąż panuje duża niewiedza co do tego, jak segregować odpady, co do jakiego pojemnika wrzucać, jakie będą harmonogramy odbioru odpadów, itp. Czy możemy liczyć na to, że ktoś to kompetentnie wyjaśni?

- W urzędzie od dłuższego czasu funkcjonują miejsca, nr telefonów gdzie można zasięgnąć informacji, uzyskać odpowiedź, na stronie internetowej publikujemy najważniejsze informacje odnośnie nowych zasad. Rozpoczęła się kolejna faza akcji informacyjnej w tym zakresie. Na stronie miasta jest wszystko dokładnie wyjaśnione, ale mam tu też na myśli ok. 60.000 ulotek, które będą systematycznie dysponowane, m. in. przy pierwszych odbiorach odpadów, ale też ulotki te będą wkładane do gazet, jako wkładki, wykładane do pojemników na reklamy w budynkach wielorodzinnych, wykładane w sklepach i obiektach użyteczności publicznej. Podpisaliśmy lub podpiszemy w najbliższym czasie umowy z wyłonionymi przetargach redakcjami prasy (także elektronicznej), radia i TV lokalnej. Ulotki dokładnie wyjaśniają cały proces. Zorganizujemy od początku lipca aż do września cały cykl dziesięciu spotkań w różnych punktach Jeleniej Góry, podczas których specjalnie zaangażowana firma będzie udzielała wszechstronnych informacji, również dysponować będzie ulotkami i innymi materiałami informacyjnymi.
Jak powiedziałem dokładne informacje w tych sprawach i wszelkie komunikaty są i dalej będą ukazywać się na stronie internetowej Miasta - zachęcamy do zaglądania do niej w przypadku wątpliwości.
Uruchamiamy też w Urzędzie Miasta specjalny kontakt - telefoniczny i internetowy. Wszelkich informacji będzie można zasięgnąć telefonując pod numer 75 75-49-896 lub pisząc na adres poczty elektronicznej: wgok@jeleniagora.pl. Będziemy tą drogą udzielać wszechstronnych informacji, odpowiadać na najbardziej szczegółowe pytania.

- Swoją drogą - dlaczego przetarg został unieważniony?

- W specyfikacji przetargowej zapisaliśmy wiele udogodnień na rzecz mieszkańców, przykładowo to nie mieszkańcy ale firmy mają obowiązek wyposażyć nieruchomości w pojemniki na odpady, rozdawać worki na odpady selektywnie zbierany, zorganizować systemy gniazdowe (150szt.) i wiele innych rzeczy. To niewątpliwie wpłynęło na cenę ale główną przyczyną było to, że firmy które uczestniczyły w przetargu zaoferowały za swoje usługi za cenę, która była wyższa, niż kwota na to przeznaczone. Szczegółowych powodów mogło być kilka, m. in. i taki, że w ostatniej chwili pojawiły się wątpliwości wśród oferentów na które składowisko będą mogli zgodnie z prawem przekazywać odpady (Kostrzyca czy Lubawka). Instalacja w Kostrzycy jest znacznie bliżej niż ta w Lubawce, a to podraża koszty, dodatkowo ma inną stawkę za tonę odpadów. Mam nadzieję iż ostateczna decyzja określająca możliwości i status Kostrzycy zapadnie jak najszybciej ,tak aby firmy, które wystartują w nowym przetargu mogły przyjąć najkorzystniejszy wariant skutkujący jak najniższa ceną

- Jak ta sytuacja wygląda w innych miastach?

Wdrożenie nowego systemu jest swoista rewolucją w gospodarce odpadami komunalnymi i wiele miast boryka się z różnymi problemami. W różnych miastach, gminach przetargi parę razy unieważniano, w wielu miastach pomimo przeprowadzenia przetargu nie ma podpisanych umów gdyż ich wyniki zostały oprotestowane, są też miasta które tak samo jak Jelenia Góra ponownie muszą rozstrzygać przetargi. Jest wiele niejasności i wątpliwości interpretacyjnych nowej ustawy, np. moim zdaniem najpierw należałoby przeprowadzić przetarg a dopiero później ustalić stawkę za odbiór śmieci ale przepisy nas obowiązujące są w tej materii były odwrotne.

-Jakie stawki będą obowiązywały mieszkańców po rozstrzygnięciu przetargu? Będą one obniżone?

Jest to możliwe, poprzedni przetarg został unieważniony i oczekujemy złożenia nowych, ponownie skalkulowanych ofert. Jeśli się okaże że kwestia instalacji w Kostrzycy będzie pozytywnie rozstrzygnięta to nowe zaproponowane ceny powinny atrakcyjniejsze. Wtedy podpiszemy umowę z konkretna firmą i system ruszy. W takim przypadku, w związku z dużą liczbą złożonych deklaracji, i tu duże słowa podziękowania dla wszystkich mieszkańców, zarządców i spółdzielni mieszkaniowych, i mam nadzieję przy terminowym wnoszeniu opłat będziemy mogli po pewnym czasie, sprawdzając funkcjonowanie systemu, zastanowić się nad możliwością obniżenia obecnych stawek.

UM