Zamknięto przejście graniczne na Przełęczy Okraj

Zagrożenie powodziowe rośnie także w Czechach. W Pradze poziom wody w Wełtawie osiągnął drugi stopień zagrożenia. Trzeci, najwyższy, spodziewany jest około południa.

Strażacy budują wały i bariery przeciwpowodziowe, mimo to zalanie miasta jest coraz bardziej prawdopodobne. Według strażaków, Wełtawą przepływa 700 metrów sześciennych wody na sekundę. Trzeci stopień alarmu ogłoszono też dla leżącego przy granicy z Polską Liberca. Według czeskich meteorologów, intensywny deszcz będzie padał jeszcze przez kilka godzin. Pod koniec dnia opady mają zacząć zanikać.

Z powodu podmycia drogi zamknięte zostało dla ruchu przejście graniczne z Czechami na Przełęczy Okraj. Zamknięte są lokalne drogi w Krzeszowie i Czadrowie, a także Janiszowie, Niedamirowie i Opawie.

Przez kilka godzin odcięty od świata był też Dom Pomocy Społecznej w Szarocinie, ale woda w potoku Świdnik opadła na tyle, że już da się tam dotrzeć. Na wszelki wypadek są szkołach przygotowywane miejsca do ewentualnej ewakuacji jego mieszkańców.

Zalane zostało także ujęcie wody dla mieszkańców gminy Kamienna Góra w Krzeszówku. Gmina uruchomiła dostawy z innego ujęcia, ale mieszkańcy nie powinni jej używać do picia.

Ryszard Klimsiak z zarządzania kryzysowego mówi, że woda wdarła się także do ujęć wody dla Wałbrzycha w gminie Marciszów, ale wałbrzyskie krany nie powinny być suche.
Zagrożona jest również zalaniem oczyszczalnia ścieków w Kamiennej Górze. Jej pracownicy na razie skutecznie bronią się przed wodą.

Ponadto nie nastąpiło zapowiadane zwiększenie zrzutu wody ze zbiornika Bukówka w powiecie kamiennogórskim. Zbiornik przyjmuje 30 metrów sześciennych wody na sekundę, a wypuszcza około metra. Starosta kamiennogórska, Ewa Kocemba, mówi, że na razie zbiornik będzie nadal zatrzymywał prawie, wszystko, co do niego wpływa, a wpłynęło już 2 miliony ton.Rezerwa powodziowa w zbiorniku Bukówka wynosi obecnie około 4 milionów metrów sześciennych. W ciągu ostatnich 24 godzin w powiecie kamiennogórskim spadło średnio 61 litrów wody na metr kwadratowy.

PRW