MPGK nie nadąża z opróżnianiem kubłów
Robimy się coraz bardziej ekologiczni. Najlepiej wiedzą o tym pracownicy MPGK. Do pojemników trafia tak dużo posegregowanych odpadów, że zakład ma trudności z ich wywożeniem
Tendencja utrzymuje się, od kiedy dotknęła nas fala upałów. Więcej pijemy, więc i w naturalny sposób produkujemy więcej odpadów. Trafiają one do specjalnie oznaczonych kontenerów, a później wędrują do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, gdzie trzeba je posegregować na podstawie kolorów. Z każdej butelki pracownicy zdejmują nakrętkę. Są ich tysiące.
- Gdyby nasi klienci przed wrzuceniem butelki z tworzywa sztucznego do pojemnika zgnietli ją i odkręcili kapsel, ułatwiłoby nam to pracę - mówi Michał Kasztelan, prezes MPGK. - Warto jeszcze wspomnieć, że jeśli opakowania będą sprasowane, na samochód załadujemy nawet trzy razy więcej odpadów. Teraz robimy około dziesięciu kursów dziennie.
Zarabiają na śmieciach
Najwięcej opakowań, które trafiają na wysypiska, wykonanych jest z PET-u, czyli politereftalanu etylenu. Bardzo dużo jest też szkła. Do tej pory przez boksy zakładu przewinęło się ponad 75 tysięcy kilogramów tego ostatniego tworzywa, przez cały poprzedni rok - 90 tysięcy kilogramów.
Posegregowane odpady są sprzedawane zakładom zajmującym się przetwórstwem. Takie działają między innymi w Bielsku-Białej oraz Toruniu. Ceny politereftalanu etylenuzależą od cen ropy. Za biały PET dostaniemy 1,25 złotego od kilograma, niebieski 1,05 złotego, a za zielony 90 groszy. Gdy sprzedamy tonę białego szkła, nasz budżet zwiększy się jedynie o 120 złotych, kolorowe ma jeszcze niższą wartość - jedynie 50 złotych.
Więcej pojemników
Ilość przetwarzanych materiałów z pewnością rosnąć będzie systematycznie. Do końca wakacji na ulicach miasta pojawi się 30 nowych zestawów do segregacji, jeszcze przed sylwestrem kolejnych 50. Ludzie już przyzwyczaili się do grupowania śmieci.
- Segregujemy w domu tworzywa sztuczne. Jeśli będę miała na to czas, to przydepczę butelki przed wyrzuceniem, ale do tej pory tego nie robiłam - przyznaje Barbara Szydłowska.
Jacek Szczerbaniewicz również dba o środowisko, jednak i on nie zgniatał opakowań. - Ale będę to robił - zapewnia. •
Czym jest PET
Politereftalan etylenu został opracowany przez British Calico Printers w 1941 roku, wykorzystywano go do produkcji włókien syntetycznych. W połowie lat 60. XX wieku zaczęto go używać do produkcji folii używanych w fotografii, kasetach wideo, kliszach do zdjęć rentgenowskich. Na poczatku lat 70. XXQ wieku opracowano technikę produkcji butelek.
Słowo Polskie Gazeta Wrocławska