Noc Muzeów 2013
W jeleniogórskich muzeach w Noc Muzeów 2013 można, tak jak w całej Polsce, zwiedzić ekspozycje bez biletu. Na tą okazję przygotowywane są specjalne przedsięwzięcia artystyczne i czasowe wystawy.
Jelenia Góra - Noc Muzeów 2013 - 18 maja 2013
Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28, godz. 15:00 - 24:00
Podczas Nocy Muzeów planowane jest wykonanie około 1500 fotografii gości, którzy odwiedzą muzeum. W zaaranżowanym studio fotograficznym profesjonalny fotograf wykona portrety gości, którzy będą mieli możliwość przebrać się w stroje historyczne wypożyczone z teatru. Fotografie wykonywać będą również uczniowie z klasy fotograficznej Zespołu Rzemiosł Artystycznych oraz sekcja fotografii Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykonane podczas Nocy Muzeów fotografie zostaną zaprezentowane w przyszłym roku na wystawie "My Jeleniogórzanie" zorganizowanej w ramach obchodów 100. rocznicy oddania gmachu jeleniogórskiego muzeum.
O godz. 15:00 odbędzie się przegląd recytatorski klas I-III szkół podstawowych "Twórczość Juliana Tuwima - Słowem Malowana" Rok 2013 - Rokiem Poety Juliana Tuwima. O 18:00 nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursów: plastycznego dla klas I-III szkół podstawowych "W krainie wierszy Juliana Tuwima", plastycznego dla klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjalnych "Księżna Daisy na Dolnym Śląsku", graficznego "Młody Gielniak". Przewidziano o godz. 20:15 występ Kabaretu "Bella mafia", o godz. 21:30 koncert muzyczny, natomiast na zakończenie o 22:30 pokazy pirotechniczne przy użyciu żywego ognia w wykonaniu Jeleniogórskiej Grupy Tancerzy Ognia Incedio Cuori.
Muzeum Historii i Militariów, ul. Sudecka 83, godz. 17:00 - 22:00
Motywem przewodnim jest dawna broń palna. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 th NYSV z czasów Wojny Secesyjnej wykona pokaz: pięciu rekonstruktorów w mundurach Unii z replikami karabinów kapiszonowych Lorenz i Sharp zaprezentują musztrę i umundurowanie, a także przedstawieni zarys historii 58 th NYSV i walk tej jednostki składającej się z polskich ochotników, dowodzonej przez polskiego oficera w Wojnie Secesyjnej.
Zaprezentują się Bractwa Kurkowe: Ziemi Jeleniogórskiej i Miasta Wrocławia; w ramach prezentacji bractwa pokażą się w strojach z epoki z uzbrojeniem czarnoprochowym; ponadto członkowie Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia wystawią do oglądania swoje zbiory dawnej broni palnej i będą opowiadali o historii bractw kurkowych i broni czarnoprochowej.
Będą kontynuowane działania rozpoczęte w czasie Nocy Muzeów w 2011 i 2012 roku; na banerze o wymiarach 10 x 1,5 m, goście będą mogli malować farbami w sprayu obrazy o tematyce wojskowej; w tym roku tematyką przewodnią graffiti będą walki żołnierzy polskich o odzyskanie niepodległości w XIX wieku.
Swoje stanowisko promocyjne będzie miał 23. Pułku Artylerii z Bolesławca; grupa żołnierzy przygotuje stanowisko z trenażerem strzeleckim, materiałami promocyjnymi dotyczącymi Wojska Polskiego oraz udziału jednostki w misji stabilizacyjnej w Afganistanie. Będzie można również spróbować wojskową grochówkę w wykonaniu kuchnii 23. Pułku Artylerii z Bolesławca, którą goście będą mogli się nieodpłatnie posilić.
Przewidziano również bezpłatne zwiedzanie wystawy plenerowej oraz wystawy "Dawna broń strzelecka"
Muzeum Przyrodnicze, ul. Wolności 268, godz. 16:00 - 24:00
Były już ryby, płazy i gady, były też ptaki i ssaki, pora najwyższa by swoje pięć minut otrzymał owad wszelaki. W godz. 16:00-18:00 odbędą się pokazy pszczelarskie, wykłady na temat życia pszczół, sprzedaż miodu, wyrobów z wosku itp "Pszczoły nasi "słodcy" sprzymierzeńcy - poprowadzone przez członków Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jeleniej Górze i mgr Leszka Kośnego, entomologa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Między 18:00 a 20:30 będzie można usłyszeć wykład i zobaczyć prezentację multimedialną, prezentację preparatów przy użyciu mikroskopów oraz modeli pokazujących budowę owadów; prowadzi mgr Leszek Kośny, entomolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
O godz. 20:30 wycieczka "W poszukiwaniu ptaków nocy" prowadzona przez mgr Bożenę Gramsz, ornitologa z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze
Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna", ul. Michałowicka 32, godz. 16:00 - 23:00
W godzinach godz. 16:00-17:00 odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem muzealnym ekspozycji stałej i czasowej, natomiast o 17:00 spotkanie z prof. Tomaszem Winnickim, prof. Norbertem Honszą i red. Januszem Wittem, którzy przedstawią sytuację w powojennym Wrocławiu - początki prasy polskiej oraz mniejszościowej niemieckiej. Między godz. 19:30 a 21:00 będzie można wiąć udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym polsko-niemieckich przestrzeni komunikacji i możliwości polsko-niemieckiego transferu kulturowego - prowadzonego przez dr Katarzynę Konarską i dr Jacka Grębowiec (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego), oraz młodzych dziennikarzy i studentów dziennikarstwa z Jeleniej Góry i Wrocławia.
O godz. 21:00 przewidziano spotkanie autorskie z Januszem Skowrońskim oraz promocję książki "Zapomniane tajemnice Karkonoszy" przybliżającą klimat powojennej atmosfery w Kotlinie Jeleniogórskiej i ostatnie dni Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, natomiast o godz. 22:00-23:00 projekcję nowego filmu dokumentalnego "NU JA JA - NU NEE NEE! Gerhart Hauptmann - noblista z Karkonoszy" w reżyserii Kingi Wołoszyn - Świerk; film powstał w koprodukcji TVP Wrocław i Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Dolny Śląsk przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Długa 1, godz. 17:00 - 24:00
Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę "Młoda Moda. Studenci i Mistrzowie Wydziału Tekstyliów Uniwersytetu Technicznego w Libercu" czyli pokaz projektów sukien ślubnych, strojów okolicznościowych, tkanin w duchu nowoczesnego designu. Przewidziano również projekcje filmowe i pokazy warsztatowe strojów recyklingowych. Obsługa może do złudzenia przypominać postaci z czeskich filmów
Zdrojowy Teatr Animacji, ul. Park Zdrojowy 1, godz. 20:00 - 22:00
O 21:00 odbędzie się prezentacja multimedialna n/t przeprowadzonej modernizacji i zwiedzanie Teatru, a o godz. 22:00 spektakl "Dekameron" Giovanni Boccaccio - adaptacja Petr Nosalek i Andrzej Szymański, inscenizacja i reżyseria Petr Nosalek, scenografia Pavel Hubicka, muzyka Pavel Helebrand.
http://noc-muzeow.pl