Zagrożenie lawinowe 3 stopnia

Komunikat lawinowy z dnia 21.02.2013 r. dla obszaru Karkonosze
Ogłoszony stopień zagrożenia lawinowego:

ZAGROŻENIE LAWINOWE ZNACZNE (trzeci stopień)

Opis panującej sytuacji:
Opad śniegu - około 40cm w ciągu ostatnich 2 dni - który jest transportowany przez północny wiatr. Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odkładania śniegu przez wiejący wiatr na stronach zawietrznych, głównie na stokach o wystawach północnych i północno-wschodnich. W miejscach odłożenia śnieg został uformowany w postaci poduszek śniegowych będących swoistymi pułapkami.
Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych Karkonoszy około 80 - 160cm w miejscach odłożenia śniegu na stronach zawietrznych ponad 200cm. Pokrywa zbudowana głównie ze śniegu świeżego przewianego, zmrożonego na którym została odłożona warstwa śniegu transportowanego przez wiejący wiatr. Warstwa śniegu świeżego jest słabiej związana z reszta pokrywy. Miejsca o zwiększonym odłożeniu śniegu to stoki o wystawach zmiennych (z przewaga północnych i północno-wschodnich) w kotłach polodowcowych i niszach niwalnych, na stromych zboczach powyżej górnej granicy lasu (żleby, jary, zagłębienia terenowe). Na stronach nawietrznych pokrywa śniegowa jest stabilizowana przez niską roślinność (kosodrzewina, jarzębina itp.). W partiach szczytowych wiatr północny 7 m/s, temperatura powietrza -12,0°C.
W okresie zimy ze względu na zagrożenie lawinowe szlaki prowadzące przez Kotły polodowcowe są zamknięte przez Dyrekcje Karkonoskiego Parku Narodowego. Więcej informacji na stronie KPN.
Dominujące wzorce zagrożenia:
Wzorzec zagrożenia (GM) 6 - Zimny, luźny, świeżo spadły śnieg i wiatr
“Wiatr jest architektem lawin" - ta klasyczna sentencja Wilhelma Paulckego z lat 1930-tych ma nadal niezmienioną ważność. Wiatr wpływa zarówno na padający jak i już odłożony śnieg będąc jednym z głównych czynników tworzących lawiny. Jeżeli śnieg jest luźno związany i suchy, wiatr zawsze go przenosi, zwiększając ryzyko lawinowe. Im zimniejszy śnieg tym jest bardziej kruchy, a tym samym bardziej wrażliwy na dodatkowe obciążenia. Ten wzorzec różni się od GM.5 tym, że zimny, luźno związany śnieg nie tworzy się przez dłuższy okres niskich temperatur, tylko w bardzo krótkim czasie. To oznacza, że albo śnieg padał wcześniej w niskich temperaturach i przy bezwietrznej pogodzie, a później zaczął wiać wiatr, albo, że śnieg zaczął padać bez wiatru i wiatr zwiększył swoja prędkość w czasie opadu. Ten wzorzec jest bardzo łatwy do rozpoznania.
Opis ogłoszonego stopnia według skali:
Stabilność pokrywy snieżnej:
Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach.
Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny:
Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.
Zalecenia dla ruchu osób:
Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Osoba odpowiedzialna: Andrzej Brzezinski
Grupa odpowiedzialna: Grupa KARKONOSKA

Górskie Ochotnicze Pogotowwie Ratunkowe Grupa Karkonoska
Służba Sniegowo Lawinowa
ul. Sudecka 79, 58-500 Jelenia Góra
tel./fax 18 20-61-550, tel. (0-75) 75 24 734, www.gopr.pl e-mail: lawiny@gopr.pl
Telefon ratunkowy w górach +48 601 100 300