Utrzymanie i konserwacja zieleni miejskiej

Jelenia Góra postrzegana jest przez przyjezdnych jako miasto pełne zieleni i ten wizerunek jest uzasadniony m.in. faktem, iż znaczą cześć miasta w jego południowej części zajmują obszary Karkonoskiego Parku Narodowego, kompleks lasów komunalnych, to prawie 450 ha, do tego należy dodać kilka parków zabytkowych (Zdrojowy, Norweski, Kościuszki, Paulinum oraz przy Zameczku na Zabobrzu) i innych parków - Żiżki, Zamenhofa, poza tym ogródki działkowe, i in.

One i inne ogromne obszary zieleni komunalnej w różnych częściach miasta wymagają pieczołowitej opieki. Zieleń w Centrum zajmuje powierzchnię ok. 14.5 tys. m kwadr., w Śródmieściu - 18,8 tys. m kwadr., a na Zabobrzu - jeszcze więcej, bo ponad 25,5 tys. m kwadr. Ponadto place zabaw na Zabobrzu - to ok. 17,4 tys. m kwadr. zieleni. W części Południe doliczono się 35,7 tys. m kwadr. zieleni, w Sobieszowie pozornie nieco mniej - bo 13,8 tys. m kwadr., ale tam zaczynają się już tereny KPN.

- Przetarg, który ogłosimy na kompleksowe usługi specjalistyczne z zakresu utrzymania i konserwacji zieleni - powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry - będzie obejmował łącznie obszar ponad 555,7 tys. m kwadr. Oczekujemy jednej, bądź kilku ofert, bo nie wykluczamy, że różnymi wydzielonymi w naszym zapytaniu obszarami będą się zajmowały różne firmy, więc w skrajnym przypadku może być to dziesięć różnych podmiotów, ale przypuszczam, że będzie ich mniej. Faktem jest też, że do zakresu zadań nie będzie należało tylko koszenie trawy, ale też utrzymywanie rabat kwiatowych, konserwacja żywopłotów, nasadzenia sezonowe roślin jednorocznych i bylin, więc cała ta praca jest możliwa do realizacji tylko przez wyspecjalizowane firmy, które mają odpowiedni sprzęt do jej wykonania.

Przetargi na utrzymanie zieleni odbędą się 6 marca.

UM JG