Rozpoczyna się Agatowe Lato w Lwówku
Kamienie z kosmosu czyli meteoryty są tematem zaczynającego się dziś Lata Agatowego we Lwówku Śląskim. Niektóre z prezentowanych tam kamieni czy kawałków kosmicznego żelaza będą miały po kilkadziesiąt kilogramów wagi.
Jak mówi jeleniogórski geomorfolog Andrzej Paczos nie są to jednak największe odłamki kosmicznego gruzu, jakie trafiają w ziemię. Po tych największych nie zostają bowiem eksponaty, a wielkie kartery.
Uderzenia tych wielkich ciał niebieskich mogą przyczynić się do wielkiego wymierania gatunków albo kolejnej epoki lodowcowej. Ślady po tych uderzeniach, tzw. impaktach tworzą koliste struktury widoczne chociażby na mapach. Takie są także na Dolnym Śląsku. To Pogórze Złotoryjskie, masyw Ślęży, czy Kotlina Jeleniogórska. Do tej pory nie udało się jednak potwierdzić, że powstały w wyniku uderzenia w ziemię meteorytu czy komety.
Najbliższe rozpoznane ślady impaktu znajdują się w miejscowości Morawsko na północ od Poznania. Pierwszą bryłę meteorytu znaleziono tam 12 listopada
1914 roku. Miała 45 cm długości i ważyła 75 kg. Według naukowców między 4000 a 3000 rokiem p.n.e. nad Europę nadleciała duża bryła żelaza, która poruszała się z prędkością 20 km/sek. Meteoryt rozpadł się na wiele odłamków. Masę odłamków, które dotarły do powierzchni Ziemi i spadły w rejonie Morawska szacuje się na około 80 tysięcy ton. Największe bryły uderzając o ziemię wybijały duże zagłębienia, otoczone niewysokimi wałami wyrzuconego gruntu. W okolicy Morawska widać 7 takich wypełnionych wodą kraterów.
Polskie Radio Wrocław