KPN powiększa swój obszar
Jeszcze w tym tygodniu zbierze się Rada Naukowa Karkonoskiego Parku Narodowego, a w programie spotkanie jest m.in. przedstawienie informacji na temat postępów w procesie powiększania obszaru Parku.
- Zyskamy dzięki temu - powiedziano nam w Dyrekcji KPN - połączenie dotychczasowej enklawy, jaką była Góra Chojnik z resztą Parku. To powiększenie powierzchni o raptem 340 hektarów, (niewiele, w stosunku do całej powierzchni KPN), ale w Ministerstwie Środowiska ta decyzja Rady Miejskiej jest wysoko oceniana, bo to bodaj jedyny ostatnio przypadek w Polsce, kiedy samorząd powiększa, a nie zabiega o pomniejszenie obszaru chronionego.
- Nic w tym dziwnego - powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. - Nasze relacje z Dyrekcją KPN układają się wzorcowo. Z jednej bowiem strony Miasto i jego najszerzej pojęte władze rozumieją potrzeby i Parku i najogólniej - ochrony przyrody, ale z drugiej strony otrzymujemy od KPN bardzo wiele, począwszy od drobiazgów, skończywszy na naprawdę wielkich sprawach.
Te "drobiazgi", to m.in. ufundowanie swego czasu drzewek za makulaturę. Jeleniogórzanie mogli za kilka kilogramów makulatury otrzymać sadzonki roślin, drzew i krzewów, wyhodowane w Parku. Skorzystało z tej szansy kilkadziesiąt osób, które przywiozły zużyte wyroby z papieru, a otrzymały do swoich ogródków sadzonki sosny, jarzębiny, świerka syberyjskiego i in. Park wystąpił m.in. z inicjatywą, że każda zainteresowane wędrówką po KPN grupa uczniów otrzyma nieodpłatnie przewodnika, z którym będzie mogła zwiedzać najbardziej interesujące miejsca, a przewodnik w możliwie najbardziej fachowy ale i przystępny sposób wyjaśni wszelkie ciekawostki. Te sprawy większe, to m.in. podpisanie listu intencyjnego o przekazaniu obiektu b. pałacu Schaffgotschów w Sobieszowie na centrum edukacyjne KPN. Park przejmie obiekt wraz z towarzyszącymi zabudowaniami i stworzy w nim jedną z większych atrakcji turystycznych Karkonoszy, multimedialne centrum. Już teraz zakończyły się prace nad budową sztucznego torfowiska, budowane są woliera (m.in. dla głuszców) i motylarnia dla rozmaitych gatunków motyli, żerujących w Karkonoszach. Dla turystyki w rejonie Jagniątkowa oraz Sobieszowa będą to silne magnesy, przyciągające przyjezdnych i mieszkańców.
UM JG